Norstati reitingud: nädalaga tõusis EKRE, langes Keskerakonna toetus
EKRE toetus tõusis viimase nädalaga 1,2 protsendipunkti võrra 21,5 protsendile ning seega on erakonna toetus kõrgeimal tasemel alates 2019. aasta algusest, kui uuringufirma Norstat oma küsitlusega alustas.
Keskerakonna toetus langes nädalaga 1,3 protsendipunkti võrra. EKRE edu Keskerakonna ees on nüüd 2,9 protsendipunkti ning ka see pole varem nii suur olnud.
Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti küsitluse viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 31,2 protsenti, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda (EKRE) 21,5 protsenti ja Keskerakonda 18,6 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.
Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 27. aprillist 25. maini ning kokku küsitleti 4002 valimisealist kodanikku.
Esikolmikule järgnevad Eesti 200 (13,5 protsenti), Sotsiaaldemokraatlik Erakond (7,4 protsenti) ning Isamaa (4,9 protsenti). Esimest korda alates eelmise aasta oktoobrist jäi Isamaa toetus alla viie protsendi.
Koalitsioonierakondi toetab kokku 49,8 protsenti ja opositsioonierakondi 33,8 protsenti. Praeguste koalitsioonierakondade summaarne toetus on esimest korda langenud alla 50 protsendi.
Politoloog Martin Mölder ütles BNS-ile, et käesoleval nädalal toimus erakondade toetustes võrreldes eelmise nädalaga kaks suuremat nihet - natuke enam kui protsendipunkti võrra langes Keskerakonna toetus ning umbes sama palju tõusis EKRE toetus. Norstati reitingute puhul kasutatava valimi suuruse puhul, milleks on 4000 küsitletut viimase kuu aja jooksul, on see märkimisväärne muutus.
"Keskerakonna toetuse langus oli tähelepanuväärne meessoost valijate ja eestlaste hulgas. Samuti on nende toetus viimastel nädalatel langenud vanemate kui 75 aastaste valijate seas. EKRE on aga oma toetust kasvatanud just ennekõike meessoost valijate ridades - selles valijate grupis ulatub EKRE toetus nüüd juba üle 30 protsendi. Meeste hulgas ollakse hetkel selgelt kõige populaarsem erakond Eestis. Teisel kohal oleva Reformierakonna toetus meessoost valijate seas on 26,4 protsenti," ütles Mölder.
EKRE on viimasel ajal oma toetust kasvatanud praktiliselt kõikides valijagruppides, kuigi teatud tunnuste puhul on näha väga suuri kääre.
"Näiteks naiste hulgas on nende toetus kaks korda väiksem kui meeste hulgas ning samuti on EKRE toetus madalam kõrgharidusega valijate seas. Kuigi ka selles valijagrupis on EKRE oma toetust viimastel nädalatel suurendanud ning see on nüüd ka kõrgharidusega valijate hulgas peaaegu rekordiliselt kõrge," lisas Mölder.
Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele, mis tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest. Maksimaalne veamäär sõltub suurima grupi proportsiooni suurusest. Antud küsitluses oli suurimaks grupiks Reformierakonna toetajad (31,2 protsenti) ning sellisel juhul on veamäär 1,44 protsenti. Teiste erakondade reitingute puhul on veamäär väiksem, näiteks Isamaa puhul +/-0,67 protsenti.
Norstat teostas küsitlused 27.04-03.05, 04.05-10.05, 12.05-17.05 ja 19.05-25.05 ning nendele vastas kokku 4002 18-aastast ja vanemat Eesti Vabariigi kodanikku. Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil teostati küsitlused kombineeritud meetodil – telefoniküsitluses ning veebiküsitluses. Valimi andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimisõiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel.