Eesti-Rootsi koostööraportiga alustatakse suvel, Läti raportiga hiljem

Tallinki laevad sadamas.
Tallinki laevad sadamas. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Praegu on koostamisel Eesti-Soome koostööraport, läänenaabriga koostöös valmiv raport saab avapaugu suvel, koostööraporti koostamist Lätiga ollakse alles ette valmistamas.

Eesti ja Rootsi koostööraporti koostamisega loodetakse alustada sel suvel, ütles ERR-ile välisministeeriumi meedianõunik Sarah Adamson.

"Praegu on veel käimas arutelud koostööraporti detailide üle. Nagu Eesti-Soome koostööraporti puhul on kavandamisel avaüritus koostööraporti koostajate osalusel, kus lähemalt tutvustatakse raporti koostamise eesmärke, tegevusi ja ajaraami," lausus Adamson.

Soomega algas koostööraporti koostamine tänavu märtsis. Koostööraporti koostamist juhivad Eesti poolt Jaak Aaviksoo ja Soome poolt endine väliskaubandus- ja arenguminister Anne-Mari Virolainen. Raport valmib 2022. aasta veebruaris.

Tulevikukoostöö raportis käsitletakse selliseid teemasid nagu kultuur, haridus, teadus, keskkond ja kliima, majandus ja innovatsioon, transport ja digitaliseerimine, noorsoo ja vanemekspertide koostöö, kaubandus ning linnade ja omavalitsuste koostöö.

Soomega on varasemalt tehtud koostööraportid 2003. ja 2008. aastal, Rootsiga varem koostööraportit koostatud ei ole.

Lätiga raport tuleb

Tänavu veebruaris toimunud Eesti välisministri Eva-Maria Liimetsa kohtumisel Läti kolleegiga väljendati soovi, et Läti ja Eesti võiks koostöö tuleviku teemal raporti koostada.

Seni pole ettevalmistustest kaugemale jõutud. "Tulevikukoostöö teise raporti koostamise protsess on käivitunud," ütles Adamson, kelle sõnul raportis kavas vaadelda Eesti ja Läti suhete ja praeguste koostöövaldkondade seisu, analüüsida neid mõjutavaid globaalseid ja regionaalseid suundumusi ning pakkuda välja soovitusi, millele Eesti-Läti koostöö lähema 10–15 aasta jooksul võiks keskenduda.

"Eesti ja Läti on huvitatud uue tulevikukoostöö raporti koostamisest, kuna eelmine Eesti ja Läti vahelisi suhteid ja arenguperspektiive analüüsiv raport pärineb 2010. aastast," lisas Adamson.

Kümmekonna aasta taguses raportis, mille koostasid toonane BNS-i juht Anvar Samost ja Läti välisministeeriumi poliitikabüroo juhataja Andris Razans, toodi välja hulk kahe riigi suhete arendamist takistavad asjaolusid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: