Kalle Laaneti umbusaldamine kukkus läbi

{{1623135780000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Isamaa ja EKRE algatatud hääletus kaitseminister Kalle Laaneti (RE) umbusaldamiseks kukkus läbi. Avalduse esitamise tõttu aga nihkusid teisipäevase päevakorra punktid kolmapäevale, mil on kavas isikutuvastamise andmekogu loomise arutelu ning mis ähvardab venida mitme päeva peale.

Teisipäevasel riigikogu istungil andsid Isamaa ja EKRE fraktsiooni saadikud üle umbusaldusavalduse kaitseminister Kalle Laanetile (RE).

"Allakirjutanud avaldavad umbusaldust Kalle Laanetile, kes on kaitseministrina valetanud Eesti riigikaitse kahjustamise osas, nõrgestanud Eesti julgeolekut ja inimeste kaitsetahet, Kaitseväge, Kaitseliitu ning olulisi riiklike sümboleid," seisis umbusaldusavalduses.

Laanet ütles, et valetanud ja vassinud ta pole ja lisas, et riigieelarve strateegia ehk RES ei ole seadus vaid valitsuse poliitiline dokument, mida igal aastal üle vaadatakse.

Umbusaldamise poolt hääletas 42 riigikogu liiget ja selle vastu 57, seega jäi kaitseminister ametisse.

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul on kaitseministri tegevus andnud tõsise hoobi Eesti julgeolekule ja inimeste kaitsetahtele. "Otsus asuda õõnestama kärbetega kaitseväge, Kaitseliitu ning olulisi riiklike sümboleid on vastuvõetamatu. Need sammud näitavad, et Kalle Laanet ei mõista oma rolli kaitseministrina Eesti julgeoleku tagamisel ja ei teadvusta Eesti keerulist geopoliitilist olukorda," ütles Seeder.

EKRE esimehe Martin Helme hinnangul on kaitseminister Laanet oma ametis läbi kukkunud. "Ta ei mõista oma valdkonda ega paista tundvat ka mingit huvi riigikaitse valdkonna arengu vastu. Korduvad riigikogu ja avalikkuse eksitamised näitab, et ta kas ei saa aru, või valetab oma valdkonnas toimuva kohta. Kummalgi puhul ei tohi ta ministrina jätkata," sõnas Helme.

Ta lisas, et umbusavaldus tuleks esitada ka peaministrile.

Võrreldes praeguse riigikaitse arengukava ja kaitseinvesteeringute programmiga plaanib valitsus vähendada kaitsekulutusi 114 miljoni euro võrra.

Umbusaldusavaldusele kirjutasid alla kirjutanud kõik Isamaa ja EKRE saadikud. Küll aga ei olnud avaldusel samuti opositsiooni kuuluva Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni liikmete allkirju.

Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees Indrek Saar ütles ERR-ile, et sotside allkirju ei ole avaldusel, sest Laanet on kõigest ettur tervikuna umbusaldust väärivas valitsuses. "Loomulikult ei ole ta saanud oma valdkonna kaitsmisega selles valitsuses hakkama, aga valitsus tervikuna on selle situatsiooni tekitanud," lausus Saar.

Teisipäevane päevakord nihkus kolmapäevale

Kolm tundi kestnud umbusaldamise arutelu lükkas päevakorrast kaheksa eelnõu kolmapäevale, kus on juba ees ootamas 12 eelnõu. Nende seas üks, mis võimaldab inimeste biomeetriliste andmete koondamist isikutuvastuse andmebaasi nimega ABIS, mida EKRE nimetab suure venna eelnõuks ning soovib takistada.

EKRE esimees Martin Helme tunnistas, et Laaneti umbusaldusavalduse üleandmine ja arutamine võimaldas neil takistada isikutuvastuse andmebaasi loomise arutelu.

"See kahtlemata aitab kaasa meie plaanile Riigikogu päevakorda võimalikult edasi lükata," ütles Helme. "Kolmapäevane istung hakkab kell 14 päeval ja kestab neljapäeva hommikul kella kümneni. Neljapäevane istung läheb otse edasi ja kestab maksimaalselt kella 14-ni. Nii, et sellel nädalal ei juhtu midagi, mis on päevakorras tagapool kui ABIS-e eelnõu."

Põhiseaduskomisjoni esimees, Reformierakonna liige Toomas Kivimägi tõdeski, et
EKRE mängib kindlasti selle peale, et ABIS-e teine lugemine ei jõuaks saali või ei jõuaks lõpuni sellel nädalal.

"Ja kui ei jõua sellel nädalal lõpetada seda lugemist, siis on üsna keeruline, problemaatiline ka selle eelnõu vastuvõtmine enne suve," ütles Kivimägi.

Kivimägi sõnul saab teha ka eelnõu kaks lugemist ühel nädalal või siduda selle vastuvõtmise valitsuse usaldushääletusega.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: