Prantsuse kohus andis riigile üheksa kuud kliimameetmete täiustamiseks

Kliimaaktivistid Prantsusmaal
Kliimaaktivistid Prantsusmaal Autor/allikas: SCANPIX/AFP/BERTRAND GUAY

Prantsuse kõrgeim halduskohus andis neljapäeval valitsusele üheksa kuud aega, et võtta lisameetmeid oma kliimaeesmärkide täitmiseks.

Kohus leidis Grande-Synthe linna algatatud kaasuses, et Prantsusmaa ei täida oma eesmärki vähendada emissiooni 2030. aastaks 40 protsendi võrra 1990. aasta tasemega võrreldes, kui valitsus ei rakenda täiendavaid abinõusid.

Kohus käskis peaminister Jean Castexil "võtta kõiki vajaminevaid meetmeid kasvuhoonegaaside emissiooni vähendamiseks" 31. märtsiks 2022.

Tähtaeg langeb Prantsusmaa presidendivalimiste valimiskampaania viimastele nädalatele, mis tähendab, et teiseks ametiajaks kandideeriv president Emmanuel Macron satub iseäranis pingsa tähelepanu alla küsimuses, millest on kujunemas valimiste üks põhiteemasid.

Kaks päeva enne kohtuotsust hoiatas valitsust nõustav kõrgem kliimanõukogu, et riik on oma kliimaeesmärkide täitmisest kaugel maas. Seda hoolimata emissiooni 9,2-protsendisest kahanemisest läinud aastal.

Hoolimata 2017. aasta lubadusest "teha meie planeet jälle suureks", on Macroni kritiseeritud suutmatuse eest täita eesmärke, mille Prantsusmaa võttis endale 2015. aasta Pariisi kliimaleppes.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: