Venemaa: EL-i kliimatollid ohustaks energiaturvalisust

Vene asepeaminister Aleksandr Novak.
Vene asepeaminister Aleksandr Novak. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Euroopa Liidu kavandatavad kliimatollid, millega hakataks maksustama EL-väliste riikide importi, kui selle tootmisel ei ole järgitud sama rangeid keskkonnanõudeid kui Euroliidus, võivad hakata ohustama rahvusvahelist kaubandust ning sellega ka energiaturvalisust, hoiatas Venemaa.

"Paljud eksperdid usuvad, et süsinikumaksu rakendamine võib minna vastuollu Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) reeglitega," ütles Venemaa asepeaminister ja endine energeetikaminister Aleksandr Novak.

Euroopa Liit kavandab maksu kehtestamist elektrienergiale ja energiamahukatele importkaupadele nagu näiteks teras ja tsement kui nende hind ei sisalda CO2 emissiooni kulu nagu EL-is. Sellega loodab EL ära hoida niinimetatud süsinikuleke, kus CO2-mahukas tootmine kolitakse madalamate keskkonnanõuetega riikidesse. Maksustamisettepanekuid välja töötava Euroopa Komisjoni kinnitusel peaks uued meetmed vastama täielikult WTO reeglitele.

Kuid Novak seda ei usu ning lisas, et uus kord võib hakata ohustama rahvusvahelist kaubandust ning sellega ka energiaturvalisust.

"Traditsioonilisele kütuse- ja energeetikasektorile kehtestatavad kunstlikud meetmed võivad kahandada selle kasumlikkust ja sinna investeerimise atraktiivsust. Sellega võib ohtu sattuda energiavarustuse kindlus," ütles Novak energeetikaministeeriumi siselehele antud usutluses.

Vene ministri sõnul võivad süsinikmaksud hakata kehtima ka Venemaa naftale, söele ja maagaasile, mis kõik annavad riigi jaoks üliolulist tulu.

Väljaanne Bloomberg teatas juuni algul, et Euroopa Komisjon peaks veel juulis välja tulema kliimatollide ettepanekuga. Kõrge süsinikujalajäljega toodete maksustamisega soovitakse kaitsta Euroopa Liidu enda tootjaid, kuna need juba peavad maksma terase, alumiiniumi, tsemendi ning lisaks veel ka väetiste ja elektri tootmisel õhkupaisatava CO2 eest.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: