USA loobus viisapettuse süüdistustest Hiina teadlase vastu

Hiina ja USA lipud
Hiina ja USA lipud Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/TINGSHU WANG

USA justiitsministeerium loobus neljapäeval kõigist süüdistustest Hiina teadlase Tang Juani vastu, kes arreteeriti eelmisel aastal viisapettuse tõttu. Võimud kahtlustasid, et Juanil on sidemeid Hiina sõjaväega.

Juan arreteeriti Hiina algatuse raames. Justiitsministeeriumi Hiina algatus näitab, et Hiina riikliku julgeoleku ohtude vastu võitlemine on nende jaoks strateegiliselt tähtsaim. Algatus tehti varasemate järelduste põhjal, teatab USA justiitsministeerium. 

Juan oli California Davise ülikooli külalisuurija. Tema kohtuprotsess oleks pidanud algama esmaspäeval. 

Prokurörid andsid USA California idapiirkonna ringkonnakohtule aga teada, et loobuvad süüdistustest. Prokurörid oma otsust ei põhjendanud. 

Eelmisel aastal arreteeriti USA-s viis Hiina teadlast. Kaks neist on endiselt vanglas. 

Kodanikuvabaduste rühmitused, nagu Ameerika Kodanikuvabaduste Liit ja Aasia Õiguskomisjon väljendasid arreteerimiste pärast muret. Rühmitused leiavad, et sellised arreteerimised peegeldavad Hiina-vastast kallutatust. 

Arreteeritud teadlaste advokaadid leiavad, et nende tegelik kuritegu on USA-Hiina vaheline halb läbisaamine. 

Justiitsministeerium alustas Hiina algatusega kolm aastat tagasi. Tegemist oli endise USA presidendi Donald Trumpi sooviga seista vastu Hiinast lähtuvatele julgeolekuohtudele. 

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: