Venemaal õitseb võltsitud koroonapassidega hangeldamine

Koroonavaktsiin Venemaal
Koroonavaktsiin Venemaal Autor/allikas: SCANPIX/imago images/Xinhua

Venemaal õitseb võltsitud koroonapassidega hangeldamine. Vaktsiinist hoiduda soovijad saavad passe osta internetist mustalt turult.

Küberfirma Group-IB teatel on võltsitud koroonapasside müük Venemaal nüüd kõige levinum veebipettuste vorm, teatas Meduza

Väidetavalt teenivad võltspassidega hangeldajad miljoneid rublasid. 

Võltsitud passidega hangeldamine hakkas Venemaal peale kohe, kui riik alustas koroonaviiruse epideemia vastast vaktsineerimiskampaaniat. Passe saab osta nii tumeveebist kui ka suhtlusvõrgustikest. 

MBK Media uuringu kohaselt saab passe osta ka otse arstidelt. 

Näiteks Venemaa  IT-töötaja Sergei on veendunud vaktsiini vastane. Tööandja nõudis talt siiski vaktsiinipassi. Sergei võttis ühendust vahendajaga, kes viis ta arsti juurde. Arst kirjutas viaalinumbri ja kuupäeva vaktsineerimist tõestavale paberile. Süsti Sergei ei saanud, vahendas Meduza. 

Sergei sõnul küsis meditsiinitöötaja teenuse eest seitse tuhat rubla (95 dollarit). Vahendaja tasu oli poole väiksem. 

Koroonapassidega hangeldajad küsivad klientidelt mitmeid isiklike andmeid, nagu telefoni number, kodune aadress ja kindlustuskonto number. Sageli kasutavad hangeldajad neid andmeid hoopis teistes omakasupüüdlikes petuskeemides.

Võltsitud dokumendid saavad valmis tavaliselt 24-48 tunni jooksul. Müüjad lubavad dokumendid kulleriga koju kätte toimetada.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: