Ukrainas kadunud valgevenelasest aktivist leiti pargist pooduna

{{1627963680000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Hommikujooksu ajal kadunud valgevenelasest aktivist Vitali Šišov leiti Kiievi pargist pooduna, teatas Ukraina politsei teisipäeval ja lisas, et on alustanud mõrvajuurdlust.

"Valgevene kodanik Vitali Šišov, kes jäi eile Kiievis kadunuks, leiti täna ühes Kiievi pargis tema elukoha lähedal pooduna," teatas politsei.

Politsei kinnitusel leiti laibalt vigastusi, mis mitte kuidagi ei saa kaasneda, kui keegi ennast ise üles poob, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Šišov oli valgevenelasi toetava valitsusvälise organisatsiooni juht. Kodanikeühenduse hinnangul pole kahtlustki, et tülika opositsioonitegelase kõrvaldasid Valgevene eriteenistused.

"See oli hukkamine. Vääritult ja rõvedalt hukati inimene, kes on väärt rohkem kui kõik need seltsimehed kokku, kes Aleksandr Lukašenko režiimi teenivad," ütles Ukraina Valgevene Maja esindaja Juri Šutško.

Šišovi aatekaaslaste kinnitusel viitab Valgevene eriteenistustele seegi, et nii Šišovi ennast, kui ka kõiki tema mõttekaaslasi ähvardati pidevalt nii telefoni teel kui ka muude kanalite kaudu.

Paguluses viibiv Valgevene opositsioonipoliitik Svjatlana Tsihhanovskaja jääb esialgu vaoshoitumale seisukohale.

"Teate, ma eelistan juurdluse tulemused ära oodata, sest ma ei tea selle surma tagamaid. Pigem arvan, et see on kuritegu, aga ma ei saa seda öelda, kuni juurdlus veel mingeid tulemusi pole andnud," ütles Tsihhanovskaja.

Valgevene ajakirjaniku Tadeusz Giczani sõnul on Šišovi sõbrad Twitteris kirjutanud, et meest jälgiti viimasel ajal.

Šišovi surma asjus on sõna võtnud ka ÜRO. Maailmaorganisatsiooni hinnangul suurendab juhtunu veelgi muret Valgevenes toimuva pärast ning Ukrainalt oodatakse põhjalikku ja sõltumatut juurdlust.

Šišovi juhitud organisatsioon osutab muu hulgas abi valgevenelastest migrantidele majutuse ja töö leidmisel.

Paljud valgevenelased on riigist põgenenud pärast seda, kui riigi autoritaarse liidri Aleksandr Lukašenko režiim alustas eelmisel aastal pärast presidendivalimiste võltsimist vallandunud protestides osalejate vastu vägivalla kasutamist. Lisaks Ukrainale on hulgaliselt valgevenelasi siirdunud Poola ja Leedusse.

 

Toimetaja: Mait Ots, Arni Alandi, Merili Nael

Allikas: ERR, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: