Euroopas tõusis elektri hind rekordiliselt kõrgele tasemele
Esmaspäeval tõusis elektri hind mitmes Euroopa suures tööstusriigis rekordiliselt kõrgele tasemele. Peamised hinnatõusu põhjused olid madal maagaasiga varustatus ja tuuleenergia keskmisest madalam tase.
Euroopa tarbijad seisavad silmitsi kasvava elektri hinnaga, teatas Financial Times.
Saksamaal on elektri hind sel aastal kahekordistunud. Esmaspäeval tõusis elektri hind megavatt-tunni kohta 90 euroni. Elektri hind oli kõrgem kui 2008. aasta suvel, mil nafta hind oli umbes 150 dollarit barrelist.
Gaasi hind jätkab Suurbritannias ja Mandri-Euroopas tõusmist.
"Väiksemad gaasitarned Venemaalt tõid kaasa varude vähenemise kogu Euroopas. Euroopa hoidlates on madalad gaasivarud. Samuti kasvab Aasias nõudlus veeldatud maagaasi (LNG) järele, mis tõstab samuti ülemaailmset gaasi hinda," ütles konsultatsioonifirma Rystad Energy analüütik Carlos Torres-Diaz.
Torres-Diaze sõnul tõstab elektri hinda ka oodatust väiksem tuuleenergia tootmine. "Sel suvel toodeti tuuleenergiat vähem kui eelmisel suvel. Terves Euroopas oli soe, kuiv suvi ja tuult oli vähe," ütles Torres-Diaz.
Suurbritannias andis tuuleenergia esmaspäeval ainult 4,9 protsenti kogu riigi elektri nõudlusest. Eelmisel aastal andis tuuleenergia keskmiselt aga 18 protsenti kogu riigi elektrinõudlusest, teatas energiafirma National Grid.
Suurbritannias tehakse mitmes elektrijaamas ka hooldustöid. Koroonaviiruse epideemia tõttu lükati eelmisel aastal paljud hooldustööd edasi. Sarnased hooldustööd toimuvad ka Mandri-Euroopas.
Uusi elektri tootmisvõimsusi on kogu Euroopas viimastel kümnenditel vähe rajatud. Selle asemel on näiteks Saksamaa ja Rootsi sulgenud tuumajaamu ning kliimaeesmärkide saavutamiseks ka söejaamu.
Toimetaja: Karl Kivil