Noorte huvi koolis vaktsineerimise vastu on väike

Foto: Merilin Pärli/ERR

Kuigi koroonakoldeid on koolides aina enam, siis laste vaktsineerimishuvi on endiselt väike. Kooliõed loodavad vaktsineerimisega koolides alustada lähipäevil.

Terviseameti andmetel on 12-17-aastastest noortest praeguseks vaktsineeritud ligi pooled. Tallinna koolitervishoiu juhi Kädi Lepa sõnul on aga veel vaktsineerimata õpilaste vaktsineerimiseks andnud nõusoleku ligi 200 lapsevanemat ja eeskostjat 86 Tallinna piirkonna koolist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"On väga pisikesi koole ja on üle 1000 õpilasega koole. Loomulikult sealt tulevad erinevused. Alla kümne õpilasega soovijaid on väga-väga palju, aga on siin ka mõnes koolis 40, mõnes koolis üle kümne. Vene koolidest, kui aus olla, siis sealt on tagasi saadetud neid nõusolekuvorme üksikuid, aga ma siiski võin öelda, et Tallinna linna peale päris hästi juba," rääkis Lepp.

Esialgu alustatakse vaktsineerimise korraldamist koolides, kus huvilisi on rohkem. Koolides, kus vaktsiini soovijaid on vähem kui kümme, kaalutakse koostööd erinevate kooliõdede vahel.

"Me oleme mõelnud seda, et naaberkoolide õed kuidagi grupeerime, et oleks vähemalt kaks õde. /.../ Tellime vastava arvu vaktsiine või grupeerime. Meil see plaan on praegu veel tegemisel," selgitas Lepp.

Kuigi kooliaasta alguses puudusid koolides vaktsineerimiseks nii ühtsed nõusolekuvormid kui ka vajalikud IT-lahendused, siis praeguseks on vajalikud lahendused loodud.

"COVID-i tõttu on tegelikult päris palju lisategevusi koolitervishoius. See puudutab ka testimist ja ettevalmistavaid tegevusi, ka IT-arendusi on vaja olnud teha selleks, et koolides saaks vaktsineerimist läbi viia. Ja loomulikult on erinevates koolides erinevad väljakutsed, et kas kooliõde saab seda ise läbi viia või siis ta korraldab selle vaktsineerimise kellegi toel," selgitas haigekassa esmatasandi osakonna juhataja Külli Friedemann.

Septembri teiseks pooleks peaks olema koolides tagatud koroona vastu vaktsineerimise võimalus. Kui koolil endal võimalus puudub, tuleks leida alternatiiv.

"Osa koolide korraldus ei võimalda seda erinevatel põhjustel ja siis tagatakse korralduslikult see, kus seda vaktsineerimist läbi saab viia, kas siis perearsti juures või siis tuleb vaktsineerimisbuss kooli juurde," selgitas Friedemann.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: