Soome hakkab piiril nõudma koroonatesti ka vaktsineeritud eestlastelt

Foto: Katriina Laine / Yle

Soome valitsus otsustas teisipäeva hilisõhtul taastada piirikontrolli Euroopa Liidu sisepiiridel. Tõendit koroonatesti negatiivse tulemuse kohta hakatakse nõudma kõikides Schengeni ala riikides elavatelt reisijatelt, hoolimata sellest, kas nad on vaktsineerimiskuuri läbinud või mitte.

Kontroll käivitub Helsingi sadamates ja lennujaamas teisipäeval 28. detsembril. Valitsuse otsus on esialgu jõus 16. jaanuarini.

Soome saabujatelt nõutakse tõendit lõpetatud vaktsineerimiskuuri või vähem kui kuus kuud tagasi läbi põetud koroonaviiruse haiguse kohta. Lisaks tuleb esitada vähem kui 48 tundi enne Soome jõudmist tehtud koroonatesti negatiivse tulemuse tõend, ütles peaminister Sanna Marin (SDP) ööl vastu kolmapäeva.

Tõendit negatiivse testitulemuse kohta ei eeldata Soome kodanikelt, Soomes alaliselt elavatelt välisriikide kodanikelt ega isikutelt, kes saabuvad riiki möödapääsmatutel perekondlikel või isiklikel põhjustel, märgitakse valitsuse pressiteates.

Samas peavad ka nemad läbima riiki saabudes tervisekontrolli ning esitama koroonapassi või muud vastavad dokumendid.

Soome valitsuse otsus toob endaga kaasa selle, et Soomes töötavad, kuid Eestis ametlikult elavad inimesed peavad iga kord Soome reisides koroonatesti tegema.

Olukord ei ole uus. Piirikontroll Euroopa Liidu sisepiiril kehtis Soomes ka 2020. aasta 19. märtsist 2021. aasta 25. juulini.

Baarid-restoranid peavad lõpetama alkoholi müügi kell 17

Lisaks piirikontrolli taastamisele peatas valitsus osaliselt ka riigisisese koroonapassi kasutamise. See toob kaasa lahtioleku- ja alkoholi müügi piirangud restoranides, baarides ja ööklubides.

Alates 28. detsembrist lõpeb alkoholi müük neis kell 17. Koroonapassi nõudvad restoranid võivad olla pärast seda avatud kella 20-ni, baarid ja ööklubid kella 18-ni.

Koroonapassi nõudmise õigusest jäävad 28.12–16.01 ilma ka muud kõrge viiruseriskiga üritused ja siseruumid. Muu hulgas puudutab see nummerdamata istekohtadeta massiüritusi ja tribüüne, koorilauluüritusi ning messe.

Põhi- ja keskhariduses ning kutseõppes jätkatakse kontaktõppes, küll aga soovitatakse saata distantsõppele ülikoolid, rahvaülikoolid ning muud täiskasvanutele mõeldud õppevormid.

Soome juhtivad meedikud peavad olukorda koroonarindel tõsiseks. Ööpäevaga tuvastatakse praegu üle 2000 uue nakatumise ning intensiivravil olevate koroonapatsientide arv on tõusnud 60 inimeseni.

Lisaks valitsuse kehtestatud piirangutele saavad Soomes koroonapiiranguid seada ka kohalikud regionaalametid.

Praegu kaalub näiteks Eestiga elanike arvu poolest võrreldava Uusimaa maakonna vastav amet kõikide kõrge nakatumisriskiga siseruumide, nagu ujulate ja spordisaalide, sulgemist.

Uusimaa nakatumisnäitaja (592) on juba möödunud Eesti omast (567).

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: