Politico: EL-i riigid siiski ei anna oma hävituslennukeid Ukrainale

Poola õhujõudude MiG-29.
Poola õhujõudude MiG-29. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Kacper Pempel

Euroopa Liidu riigid siiski ei anna oma hävituslennukeid sõjas olevale Ukrainale, kirjutab Politico.

Politico kirjutas teisipäeval, et Poola, Bulgaaria ja Slovakkia valitsused on välistanud Ukrainale hävtuslennukite andmise.

Bulgaaria peaminister Kirill Petkov selgitas Politico andmeil, et Bulgaarial on töökõlblike lennukite ja nende varuosade puudus ning seetõttu pole neil piisavalt hävituslennukeid enda õhuruumi valvamiseks, rääkimata Ukrainale laenamiseks.

Slovakkia kaitseministeerium eitas teisipäeval samuti hävitajate andmist. "Slovakkia ei anna Ukrainale hävituslennukeid," sõnas ministeeriumi pressiesindaja.

Poola president Andrzej Duda ütles teisipäeval sama. Kõneledes koos NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga Poolas Laski õhuväebaasis, ütles Duda, et hävituslennukite andmine Ukrainale tähendaks sõjalist sekkumist Ukraina konflikti.

Ka Poola peaminister Mateusz Morawiecki kinnitas hävituslennukite Ukrainale mitte andmist.

Euroopa Liidu välispoliitika juht Josep Borrell ütles pühapäeva õhtul, et EL saadab Ukraina õhuväele hävituslennukeid, samuti väiksemaid tankitõrje- ja õhutõrjerelvi.

Esmaspäeval Borrell siiski taganes oma sõnadest, tunnistades, et kuigi Ukraina on palunud hävituslennukeid, ei ole Euroopa Liidul piisavalt raha nende andmise eest maksmiseks. Tema sõnul saaksid EL-i liikmesriigid kahepoolselt Ukrainale hävitajaid annetada.

EL-i diplomaatide sõnul küsis Borrell mitteametlikult Bulgaarialt, Poolalt ja Rumeenialt, kes kasutavad jätkuvalt Nõukogude Liidu ajal toodetud hävituslennukeid, kas nad võiksid anda mõne hävitaja Kiievile.

Ukraina parlament teatas esmaspäeval, et Euroopa Liidu liikmesriigid annavad neile 70 hävituslennukit, nende seas 28 MiG-29 Poolalt, 12 Slovakkialt ning 16 Bulgaarialt, lisaks Bulgaarialt veel 14 Su-25 lennukit. Esmaspäeva õhtul ütles Ukraina ametnik, et piloodid jõudsid juba Poola hävituslennukeid kätte saama.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: