USA kinnitas, et ei vahenda Poola hävitajaid Ukrainale
USA kaitseministeerium kinnitas kolmapäeval, et ei võimalda Poola nõukogudeaegsete hävituslennukite MIG-29 vahendamist Ukrainale.
Poola valitsus teatas teisipäeval, et on valmis kohe andma üle kõik talle kuuluvad MIG-29 hävituslennukid USA-le, et need saaks edasi anda Ukraina õhujõududele.
USA kaitseministeeriumi pressiesindaja John Kirby sõnul edastas kaitseminister Lloyd Austin kolmapäeval oma Poola kolleegile Mariusz Blaszczakile sõnumi, et USA ei soovi seda teha.
Kirby tunnustas Ukraina praeguste võimekuste starteegilist kasutamist Venemaa edasitungi takistamiseks, kuid ütles, et lennukite lisamine ei muuda ilmselt riigi tegutsemise tõhusust.
Kirby hinnangul oleks Poola hävitajate saatmine USA õhuväebaasist Saksamaalt kõrge riskiga ning Venemaa võib seda pidada eskaleerimiseks.
"See pole halb üksnes NATO, vaid ka USA ja meie riikliku julgeoleku jaoks," sõnas Kirby.
Pentagoni sõnul on USA valmis liitlastega otsima muid viise, kuidas Ukraina õhukaitse võimekust tugevdada.
USA kindral: tanki- ja õhutõrjerelvad oleks tõhusamad
NATO Euroopa liitlasvägede ülemjuhataja (SACEUR), USA kindral Tod Wolters ütles, et Ukraina sõjaväe toetamine tankitõrje- ja õhutõrjerelvadega oleks tõhusam kui MIG-29 hävituslennukite andmine.
Wolters ütles, et ukrainlased kasutavad neid relvi praegu väga edukalt ja see piirab Vene sõjaväelennukite vaba tegutsemist.
Wolters lisas, et Ukrainal on juba suur hulk lennukeid iga päev lendamas ja neile lisa saatmine ei annaks Ukraina õhujõududele suhtelist eelist Venemaa ees.
"Seetõttu on meie hinnangul üldine kasu väike," ütles ta.
Wolters lisas, et MIG-29 hävitajate andmine võib ka sõda eskaleerida.
Poola suursaadik USA-s: olime hävitajate pakkumise tagajärgedest teadlikud
Poola suursaadik USA-s Marek Magierowski ütles CNN-ile, et Poola oli täielikult teadlik tehnilistest, õiguslikest ja diplomaatilistest tagajärgedest, mis olid seotud ettepanekuga anda oma hävitajad üle USA-le, kes toimetaks need omakorda Ukrainale.
Suursaadiku sõnul oli Poola hinnangul selline pakkumine loogiline ja mõistlik.
"Meie Ameerika partnerid lükkasid selle ettepaneku tagasi, kuna on jõudnud järeldusele, et see oli liiga eskaleeriv. Me mõistame seda ja ma usun, et saame jätkata ühiste jõupingutuste koordineerimist meie Ameerika partnerite ja teiste NATO liikmetega, et aidata ukrainlastel end võimalikult tõhusalt kaitsta," rääkis Magierowski.
Toimetaja: Merili Nael
Allikas: BBC, CNN