Ukraina piloodid saabusid Poolasse annetatud hävituslennukitele järele

Poola hävituslennuk MiG-29.
Poola hävituslennuk MiG-29. Autor/allikas: SCANPIX/AFP PHOTO/Petras Malukas

Ukraina piloodid saabusid esmaspäeval Poolasse, et saada sealt kätte hävituslennukid, mille Euroopa riigid neile peaks annetama, rääkis Ukraina valitsusametnik Politicole.

"Meie piloodid on juba saamas Poolas MiG-29 hävitajaid ja rakette," kirjutas Ukraina presidendipartei Rahva Teener liige Galina Tretjakova sotsiaalmeedias.

Veel ei ole selge, millised riigid hävituslennukeid annetavad, kuid Euroopa Liidu välispoliitika kõrge esindaja Josep Borrell lubas nädalavahetusel, et EL rahastab hävituslennukite üleminekut Ukrainale mitmest riigist.

Esmaspäeval tunnistas Borrell, et hävituslennukite üleminek ei tule EL-ilt endalt, vaid liikmesriigid annetavad neid kahepoolselt.

Ukraina parlament teatas esmaspäeval, et Euroopa saadab riigile 70 hävituslennukit, nende seas 28 MiG-29 Poolalt, 12 Slovakkialt ning 16 Bulgaarialt, lisaks Bulgaarialt veel 14 Su-25 lennukit.

Poola ja Slovakkia valitsused pole esialgu Ukraina parlamendi väiteid kommenteerinud, kuid Bulgaaria peaminister Kirill Petkov ütles, et lükkas selle palve tagasi.

Poola ja Slovakkia kasutavad jätkuvalt Venemaal toodetud hävituslennukeid, mille sarnaseid kasutab Ukraina õhuvägi. See tähendab, et Ukraina pilootidel poleks vaja suuremat väljaõpet, kui lennukid neile antakse.

Kuna Vene hävitajad ja õhutõrjerelvad on sulgenud õhutee Kiievisse, on USA ja Euroopa riigid hakanud saatma Ukrainasse relvi mööda maad.

Borrell teatas pühapäeva õhtul, et EL saadab Ukraina õhuväele hävituslennukeid, samuti väiksemaid tankitõrje- ja õhutõrjerelvi. "Me ei räägi ainult laskemoonast. Saadame sõjapidamiseks kõige olulisemaid relvi," sõnas Borrell.

Relvi rahastatakse osaliselt, 450 miljoni euro ulatuses Euroopa Liidu eelarvest. Tegu on esimese korraga, kui EL-i raha kasutatakse relvaostuks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: