Putin tõmbas paralleeli Peeter Suure vallutuste ja Ukraina invasiooni vahel

{{1654838640000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/Reuters/Mikhail Metzel

Venemaa president Vladimir Putin avaldas austust Peeter Suurele tema 350. sünniaastapäeval, tõmmates paralleeli tsaari vallutuste ja Ukraina invasiooni vahel. Putin nimetas oma televisioonis edastatud kõnes ka Narva linna.

"Peeter Suur võitles Põhjasõjas 21 aastat. Näis, et ta sõdib Rootsiga ja vallutas seal territooriume. Ta ei võtnud neilt midagi! Ta võttis neilt tagasi selle, mis oli Venemaa oma!" ütles Putin neljapäeval tsaarile pühendatud näituse külastamisel.

"Kui ta (Peeter I) uue pealinna asutas, ei tunnistanud ükski Euroopa riik seda territooriumi Venemaa territooriumiks. Kõik tunnistasid seda Rootsi territooriumiks. Seal olid alati elanud slaavlased koos soome-ugri rahvastega. Pealegi oli see territoorium olnud Vene riigi kontrolli all," rääkis Putin.

Enne Putini näitusekülastust oli riigitelevisioonis eetris dokumentaalfilm, mis ülistas Peeter Suurt kui karmi väejuhti, kes oma moderniseeritud armee ja mereväega oluliselt laiendas Venemaa territooriumi Rootsi ja Osmani impeeriumi arvelt.

Peeter I valitses 43 aastat ja andis oma nime uuele Venemaa pealinnale Peterburile – Putini kodulinnale –, mille ta käskis ehitada Rootsilt vallutatud maale.

"Samamoodi minek läände – Narva ja tema esimesed ekspeditsioonid. Miks ta sinna läks? Ta läks sinna seda tagasi võtma ja tugevdama, seda ta tegigi. Noh, paistab, et meie õlule on langenud samuti (territooriumide) tagasivõtmine ja tugevdamine," ütles Putin.

Putin võrdles Peetri kampaaniat praegu Venemaa ees ootava ülesandega.

Viimastel aastatel on Putini huvi Venemaa ajaloo vastu tema avalike esinemiste käigus üha suurem.

2020. aasta aprillis, kui Venemaa sisenes esimesse koroonaviiruse lainesse, võrdles ta pandeemiat 9. sajandi Türgi nomaadide sissetungidega Venemaale.

2021. aasta juulis avaldas Kreml Putini peaaegu 7000-sõnalise essee pealkirjaga "Venelaste ja ukrainlaste ajaloolisest ühtsusest", milles ta väitis, et venelased ja ukrainlased on üks kunstlikult jagatud rahvus.

Grosberg: see vaid kinnitab Putini kinnisideid

President Putini sõnad annavad tunnistust sellest, et ta ei ole oma ammuseid ambitsioone hüljanud, aga Eesti julgeolekuolukorda see ei muuda, ütles kaitseväe luurekeskuse ülem kolonel Margo Grosberg reedel.

"Ei, ma ei ütleks, et see julgeolekulises mõttes karmistaks Eesti olukorda," rääkis Grosberg kaitseministeeriumis peetud pressikonverentsil ajakirjanike küsimustele vastates.

Selline tõenäoliselt ongi president Putini vaade ja sellest tulenevalt kõik riigijuhid, kes räägivad vajadusest leida Putinile võimalus Ukrainas sõjast väljumisel oma nägu säilitada ning Venemaad ei tohi alandada, peaks saama siit tõestuse, et nende lähenemine on vale, rääkis kolonel.

"See on tõestus, milline on president Putini vaade. Me oleme ka korduvalt öelnud, et president Putini strateegilised eesmärgid ei ole muutunud, kui ka tema sõjamasin ei toimi," lisas Grosberg.

Toimetaja: Margitta Otsmaa, Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: