Saksamaa siiski ei saada uusi vägesid Leetu

Vasakult paremale Leedus asuva NATO pataljoni juht Daniel Andre, Saksamaa liidukantsler Olaf Scholz ja Leedu president Gitanas Nauseda
Vasakult paremale Leedus asuva NATO pataljoni juht Daniel Andre, Saksamaa liidukantsler Olaf Scholz ja Leedu president Gitanas Nauseda Autor/allikas: SCANPIX/EPA/VALDA KALNINA

Saksamaa teatas varem, et saadab Leetu kuni brigaadisuuruse üksuse. Nüüd aga plaanib Saksamaa hoida 3500 sõdurit valmisoleku seisundis Saksamaal, vahendab The Financial Times.

Vilnius ja teised Ida-Euroopa pealinnad on viimaste nädalate jooksul nõudnud rohkem NATO liitlasvägesid enda territooriumile. Saksa kantsler Olaf Scholz väljendas eelmine kuu toetust ettepanekule suurendada mitmerahvuselist liitlasvägede üksust Ida-Euroopas.

Lääne allikate sõnul on Berliini kõige hiljutisem ettepanek hoida brigaad Saksamaal ja paigutada see Leetu ainult vajadusel. Leedus on juba praegu 1000 liitlasvägede sõdurit. Saksa vägedel oleks siiski püsiv peakontor Leedus, kus oleks 50–60 töötajat ning ülejäänud üksus tuleks aeg-ajalt Leetu väljaõppele.

Berliin on väitnud, et kuna Saksamaa asub Leedule lähedal, siis ei pea Saksa väed Leedus asuma.

Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis nimetas Saksamaa ettepanekut heaks alguseks, kuid lisas vajadust konkreetsete sammude järele praeguses julgeolekuolukorras.

Saksa kaitseministeerium ei olnud nõus andma kommentaare öeldes, et nad ei kommenteeri välismeedias tehtud sõnavõtte.

Baltimaad on enne NATO tippkohtumist Madridis nõudnud rohkem liitlasvägesid NATO idatiivale. Balti riikide sõnul pole heidutus enam Venemaa peatamiseks piisav, kui vaadata, mis hävingut Venemaa Ukrainas on suutnud tekitada.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Financial Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: