Moskva kutsus välja EL-i suursaadiku

{{1655825460000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/REUTERS/Evgenia Novozhenina

Moskva kutsus välja Euroopa Liidu suursaadiku Markus Edereri seoses Venemaa Kaliningradi transiidi osalise blokeerimisega.

Euroopa Liidu suursaadikule edastas Vene välisministeerium protesti rahvusvahelise leppe rikkumise tõttu ja nõue taastada sanktsioonide nimekirjas oleva kauba transiit Venemaalt Kaliningradi läbi Leedu.

Leedu peaminister Ingrida Šimonyte nimetas irooniliseks väidet rahvusvahelise leppe rikkumise kohta, kui Venemaa ise rikub kõiki rahvusvahelisi leppeid.

"Mingit Kaliningradi blokaadi ei toimu. Lihtsalt eelmisest nädalavahetusest hakkasid kehtima sanktsioonid teatud kaupade suhtes, sealhulgas terasele ja rauametallile. Vastavalt sellele informeeriti raudteekliente või partnereid sanktsioonide kehtestamisest ja et neid kaupu ei tohi laadida või transportida," rääkis Šimonyte.

Teateid on tulnud poodide tühjaks ostmisest, eelkõige ehitusmaterjalist. Uudisteagentuuri AFP intervjueeritud inimesed praegu muret ei väljendanud.

"Ma ei muretse, sest kõik olid selleks valmis. Ma ei tea, miks valitsus hakkas sellest nüüd rääkima ja miks nad nii šokeeritud on," ütles meremees Semjon Štšegoljatov.

Ometigi on Moskva mure suur, sest Kaliningradi sõitis kohale Venemaa julgeolekunõukogu sekretär Nikolai Patrušev, kes ütles, et enam ei saa uskuda isegi lääneriikide kirjalikke selgitusi.

"Selliste vaenulike tegevuste peale reageerib Venemaa kindlasti ja vastavad meetmed töötatakse välja ametkondadevahelises formaadis ja rakendatakse lähemal ajal. Nende tagajärjed avaldavad Leedu elanikkonnale tõsist negatiivset mõju," kõneles Patrušev.

Euroopa Komisjoni teatel viib Leedu ellu ühiselt kehtestatud sanktsioone. Leedu välisministri Gabrielius Landsbergise sõnul peaks Venemaa kõigepealt küsima Euroopa Komisjonilt selgitust sanktsioonide kohta ning kui sellest ei piisa, pöörduma Euroopa Kohtusse selgituse saamiseks.

"Ilmselgelt proovitakse olukorda dramatiseerida. Sanktsioonide nimekirjas olevate artiklite arv, kui sanktsioonid hakkavad täielikult kehtima, on vähem kui pool, kui vaatame transiidimahtu läbi Leedu. Seega pole mingit blokaadi," sõnas Landsbergis.

Leedu meedia andmeil sõidab iga kuu Valgevenest läbi Leedu sadakond kaubarongi Kaliningradi.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: