Merkel kaitses Nord Stream 2 otsust

Angela Merkel 7. juunil Berliinis ühes oma vähestest avalikes esinemistes pärast kantsleriameti lõppu.
Angela Merkel 7. juunil Berliinis ühes oma vähestest avalikes esinemistes pärast kantsleriameti lõppu. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Annegret Hilse

Endine Saksamaa liidukantsler Angela Merkel kaitses Nord Stream 2 gaasitoru ehitamist ja põhjendas seda majanduslike kaalutlustega.

Merkel on ka varem korduvalt kaitsnud otsust ehitada Läänemerre gaasitoru Nord Stream 2.

"Ma ei uskunud muutustesse läbi kaubanduse, vaid seoses kaubandusega, maailma suuruselt teise tuumariigiga," ütles Merkel RedaktionsNetzwerkile antud usutluses.

Kuid see ei olnud tema sõnul lihtne otsus. "Toonane tees oli, et kui Nord Stream 2 hakkab tööle, lõpetab Putin gaasi tarnimise läbi Ukraina või isegi ründab teda."

Lääs tagas tema sõnul, et gaasi juhitakse endiselt läbi Ukraina ja riik sai jätkuvalt kopsakaid transiiditasusid.

Merkel viitas, et Venemaa ründas Ukrainat tänavu 24. veebruaril, kui gaas veel läbi Nord Stream 2 ei voolanud. "Selles mõttes ei olnud gaas relv," pareeris Merkel.

Vedelgaas oli Saksamaa majandusele liiga kallis

Merkel põhjendas Nord Stream 2 ehitamise toetamist ka majanduslike kaalutlustega.

"Saksamaa majandus valis toona Venemaalt torugaasi, kuna see oli majanduslikult odavam kui vedelgaas Saudi Araabiast, Katarist ja Araabia Ühendemiraatidest ning hiljem ka USA-st," selgitas ta.

Merkeli väitel oldi nõus maksumaksja rahaga toetama kahe veeldatud maagaasi (LNG) terminali ehitamist Saksamaale.

"Kuid kuni minu ametiaja viimase päevani ei ehitanud ükski ettevõte Saksamaale LNG terminali, sest polnud maaletoojat, kes oleks kõrge hinna tõttu pikaajalisi võimsusi ette broneerinud."

Saksamaa muutus Merkeli ametiajal suuresti sõltuvaks Vene energiaimpordist ning Nord Stream 2 pidanuks kahekordistama Vene gaasitarneid Saksamaale. Praegune kantsler Olaf Scholz tõmbas sellele projektile veebruari lõpus seoses Venemaa tungimisega Ukrainasse kriipsu peale

Toimetaja: Urmet Kook

Allikas: RedaktionsNetzwerk, ARD Tagesschau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: