Norstati uuring näitab EKRE ja Isamaa toetuse kasvu

EKRE esimees Martin Helme (paremal) ja Isamaa juht Helir-Valdor Seeder (vasakul).
EKRE esimees Martin Helme (paremal) ja Isamaa juht Helir-Valdor Seeder (vasakul). Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös toimuva iganädalase küsitluse tulemused näitavad Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ja Isamaa toetuse kasvu, teiste erakondade populaarsus jäi samale tasemele.

Liidrikohal oleva Reformierakonna toetus nädalaga märkimisväärselt ei muutunud, kui eelmisel nädalal oli see 34,8 protsenti, siis nüüd 34,5 protsenti.

Samal ajal tõusis teisel kohal oleva EKRE toetus 1,1 protsendipunkti võrra ja on nüüd 20,9 protsenti.

Populaarsuselt kolmas on Keskerakond, kelle toetus samuti nädalaga oluliselt ei muutunud, langedes 17,9 protsendilt 17,5 protsendile.

Esikolmikule järgnevad Eesti 200 (10,6 protsenti), Isamaa (7,3 protsenti) ning Sotsiaaldemokraatlik Erakond (6,3 protsenti). Eesti 200 toetus on jätkuvalt langustrendis ning on madalaimal tasemel alates 2020. aasta novembrist. Viimase nädalaga langes see 0,6 protsendipunkti

Samal ajal liigub tõusvas trendis Isamaa, mis on viimase kahe kuuga oma toetust kasvatanud 2,5 protsendipunkti võrra. Eelmisel nädalal oli Isamaa toetus 7,1 protsenti.

Erakonda Eestimaa Rohelised toetas sel nagu ka eelmisel nädalal 1,7 protsenti vastanutest.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti koostöös küsitletakse iga nädal inimeste erakondlikku eelistust. Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 24. maist 20. juunini, mille jooksul küsitleti kokku 4001 valimisealist Eesti kodanikku.

Tulemuste maksimaalne veamäär sõltub suurima grupi proportsiooni suurusest. Antud küsitluses oli suurimaks grupiks Reformierakonna toetajad ning sellisel juhul on veamäär +/-1,47 protsenti. Teiste erakondade reitingute puhul on veamäär väiksem, näiteks SDE puhul +/-0,75 protsenti.

Küsitlused viidi läbi ajavahemikel 24. mai - 30. mai, 1. juuni- 6. juuni, 7. juuni - 13. juuni ja 14. juuni - 20. juuni. Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil teostati küsitlused kombineeritud meetodil – telefoniküsitluses ning veebiküsitluses. Valimi andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimisõiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: