Eestlased on keskmisest enam valmis pingutama energiaarvete ohjeldamiseks

Koduse toatemperatuuri arvelt pole eestlased nõus säästma.
Koduse toatemperatuuri arvelt pole eestlased nõus säästma. Autor/allikas: Foto: ERR

Eesti elanikud on Euroopa Liidu keskmisest märksa enam valmis pingutama, et oma energiatarbimist ning sellega ka arvete suurenemist ohjeldada. Keskmisest väiksem on eestlaste valmisolek vähendada oma kodus õhutemperatuuri, selgub Eurostati küsitlusest.

Ligi pooled Eesti elanikud (47 protsenti) vastasid küsimusele, mida nad on valmis tegema oma energiatarbimise ja arvete kärpimiseks, et suurendaks oma kodu soojapidavust. EL-i keskmine valmisolek oma maja paremini isoleerida oli 31 protsenti, selgub Eurostati ülevaatest.

Energiasäästlikke seadmeid lubas osta 57 protsenti eestlastest, Euroopa riikides keskmiselt tähtsustas seda 41 protsenti vastanutest.

Ruumist lahkudes valgustuse väljalülitamise peale lubas mõelda 83 protsenti Eesti inimestest, EL-i keskmine näitaja oli 73 protsenti.

Euroopa keskmisest enam oli Eestis ka neid, kes mõtlevad säästmiseks energiaseadmete juhtimisautomaatika soetamisele – Eestis 36 protsenti, EL-i riikides keskmiselt 31 protsenti.

Ainsana oli Eestis Euroopa keskmisest vähem neid, kes lubasid kaaluda oma koduse temperatuuri alandamist energiakulude kokkuhoiuks – EL-is keskmiselt oli selliseid inimesi 52 protsenti, Eestis 39 protsenti.

Euroopa keskmisega sama palju oli Eestis neid, kes lubavad energiakulude ohjeldamiseks elektriseadmed võrgust lahti ühendada, kui neid ei kasuta (60 protsenti) ning kaaluda taastuvate energiaallikate nagu päikesepaneelide kasutuselevõttu (35 protsenti).

Samas oli Eestis Euroopa Liidu keskmisest oluliselt vähem neid, kes leidsid, et Ukraina sõja tõttu peaks kiirendama investeeringuid taastuvenergeetikasse. Eestis on sellega täiesti nõus 38 protsenti, EL-is keskmiselt 50 protsenti vastanutest.

Eurobaromeetri küsitlus tehti kõigis Euroopa Liidu riikides ajavahemikul 13.–20. aprillini, valimi suurus oli enamikus riikides tuhat inimest.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: