Läti seimi valimised võitis peaministri partei

{{1664689440000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Läti laupäeval toimunud parlamendivalimistel jäi osa praegusest koalitsioonist seimi ukse taha, samas valiti parlamenti mitu uut erakonda või parteiühendust. Koalitsiooni hakkab tõenäoliselt moodustama valimiste võitja, kõige rohkem hääli kogunud poliitik - praegune valitsusjuht Krišjanis Karinš.

Kiire ja edukas kampaania on viinud Roheliste ja Talurahva liidust lahkulöönud parlamenti ning tõenäoliselt viib ka valitsusse. Kuid eriti on põhjust rõõmustada peaminister Krišjanis Karinši Uuel Ühtsusel, kes saab sajakohalises seimis 26 kohta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Samas on valimiste kõige suuremad kaotajad senise vikerkaarekoalitsiooni kaks teist osapoolt – justiitsminister Janis Bordansi Konservatiivid ei jõudnud valimiskünnise lähedalegi, kuid kaitseminister Artis Pabriks ja tema Arengule/Poolt! kukkusid napilt allapoole künnist alles mõne tunni eest, päris häältelugemise lõpus. Esialgne vaade näitab, et vahetub kaks kolmandikku seimi koosseisust.   

Uuringufirma SKDS juht, sotsioloog Arnis Kaktinš ütles, et enamik valijaid toetas seda, mis on teada, arusaadav ja prognoositav, ka ratsionaalne.

"See omakorda tähendab, et Uus Ühtsus võiks valitsuse moodustamist juhtida ja selle ka kokku panna. Tõenäoliselt õnnestub see päris kiiresti. Näeme, et parlamendis on esindatud Rahvuslaste Ühendus, kellega on Uuel Ühtsusel head suhted, ja ka Ühinenud Nimekiri, kes on samuti võimalik koalitsioonipartner," rääkis Kaktinš. 

Üllatuslikult ei pääsenud parlamenti Koosmeel, kuid vene valijaid esindab seal erakond Stabiilsuse Nimel, kes on kõige venemeelsem osa uuest parlamendist. Sisse pääsesid ka teise tulemuse teinud muutunud Roheliste ja Talurahva Liit,  Progressiivsed ja oligarh Ainars Šlesersi Läti Esikohal. Kokku 19 nimekirjast seitse. 

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: