Putin: praegu on kõige ohtlikum kümnend alates Teisest maailmasõjast

Venemaa president Vladimir Putin Valdais
Venemaa president Vladimir Putin Valdais Autor/allikas: SCANPIX/Sputnik/Mikhail Metzel/Pool via REUTERS

Venemaa president pidas neljapäeval Valdais kõne, kus väitis, et praegune kümnend on kõige ohtlikum alates Teisest maailmasõjast. Valge Maja sõnul ei olnud kõnes midagi uut ning selles ei olnud näha Vene strateegiliste eesmärkide muutust.

Vladimir Putini kõne Valdais on üks tema pikimaid sõnavõtte alates 24. veebruaril alanud invasioonist Ukraina vastu.

Kõnes kinnitas Putin, et ta ei kahetse "sõjalise erioperatsiooni" alustamist ning süüdistas samas lääneriike "ohtliku, verise ja räpase" mängu mängimises, mis tekitab kaost üle maailma.

Putin kinnitas enesekindlalt, et lääneriikide jagamatu domineerimise ajalooline periood maailm asjades hakkab otsakorrale jõudma.

Putini kõne Valdai aruteluklubi vastaval sessioonil kandis pealkirja "Post-hegemooniline maailm: õiglus ja julgeolek kõigile".

Vene president rõhutas oma sõnavõtus, et maailma ootab ees kõige ohtlikum, etteaimamatum ja samas olulisim aastakümme alates Teise maailmasõja lõpust.

70-aastane Putin hilines enda kõne esitamisele üle tunni.

Reuters toob välja, et tegemist on tavapärase Putini kõnega, milles kritiseeritakse lääneriike ning rõhutatakse alternatiivsete võimukeskuste esiletõusu.

Putin: Venemaa ei pea tuumarelva kasutama

Putin osales pärast kõnet ka üle kolme ja poole tunni pikkusel ristküsitlusel, kus talt küsiti muuhulgas võimaliku tuumasõja ning Vene-Hiina suhete kohta.

Vene president süüdistas muuhulgas lääneriike tuumapingete kasvus. Samuti kordas Putin, et Ukraina on valmistamas "räpast pommi".

Tõendeid oma väidetele Vene president ei lisanud.

Samas Kiievi väite peale, et Venemaa võib ise sellist relva kasutada, vastas Putin: "Me ei pea seda tegema. Sellel ei ole mingit mõtet."

Putin kinnitas, et tuumaeskalatsiooni oht eksisteerib senikaua, kuni tuumarelvad eksisteerivad. Samas kinnitas Vene riigipea, et Venemaa kasutab tuumarelvi ainult enda kaitseks.

Vene president nimetas Vene-Ukraina sõda lahinguks lääneriikide ja Venemaa vahel, mis määrab Euroopa suurima idaslaavi riigi, Ukraina, saatuse.

Putin kinnitas peale seda, et ainult Venemaa saab tagada Ukraina territoriaalse terviklikkuse.

USA Valge Maja sõnul ei ole Putini sõnavõtus midagi uut ning selles pole näha muutust tema strateegilistes eesmärkides.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: