Riigikogu valimised võitis kindlalt Reformierakond

{{1678051440000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/Priit Mürk/ERR

Lõplike valimistulemuste järgi võitis parlamendivalimised Reformierakond, mis sai riigikogus 37 mandaati.

Reformierakonnal oli lõplike valimistulemuste järgi 31,2 protsenti häältest ehk 37 mandaati. Seda on kolme võrra enam kui eelmises riigikogu koosseisus.

"Tundub, et valijad on rääkinud. Kui ma seda ekraani nägin õigesti, siis meil läks päris hästi," ütles Reformierakonna juht Kaja Kallas oma võidukõnes.

"Ma tahan tänada kõiki valijaid. Ma tänan selle usalduse eest, ma tänan selle eest, et me oleme saanud valitsust vedada juba nüüd kaks aastat ja ma tõepoolest tänan nende antud häälte eest. Me oleme väga tänulikud selle eest, et te olete meie tööd niimoodi hinnanud. Kõik meie kandidaadid, kes on teinud suurepärast tööd, kes on tõesti toonud koju kõik need hääled... See on meeskonnatöö, keegi ei tee seda üksinda," lausus Kallas.

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) sai 16,1 protsenti häältest, mis tähendab riigikogus 17 mandaati ehk kaks mandaati vähem kui eelmises koosseisus.

Erakonna juht Martin Helme seadis kahtluse alla e-hääletamise tulemuse ning seni edastatud hääletustulemuse järgi erakond tema sõnul kindlalt opositsiooni. "Selle koosseisu pealt ma ei näe teist varianti," ütles Helme.

Kolmandale kohale jäi Keskerakond, mis sai 15,3 protsenti häältest. See tähendab erakonnale 16 mandaati ehk 10 mandaati vähem kui viimases riigikogu koosseisus.

Esimest korda riigikokku pääsenud Eesti 200 sai häältest 13,3 protsenti ehk 14 mandaati.

Sotsiaaldemokraatlik Erakond sai 9,3 protsenti kõikidest häältest, millega saab erakond riigikogus üheksa mandaati. See on üks mandaat vähem kui eelmises koosseisus.

Isamaa sai häältest 8,2 protsenti ehk kaheksa mandaati, mida on nelja võrra vähem kui 2019. aasta parlamendivalimistel.

Künnise alla jäävad Parempoolsed 2,4-protsendilise häältesaagiga, Eestimaa Ühendatud Vasakpartei 2,3 protsendiga ning rohelised ühe protsendiga.

Kokku hääletas 615 009 valijat, neist 301 495 pabersedeliga ja 313 514 e-häälega.

Kallas: arutame homme erakonna juhatuses kõiki võimalikke variante

"Valijate ootus selle pildi pealt on kindlasti see, et valitsuse juhtrolli saab võtta Reformierakond, seda võib öelda täitsa kindlalt. Kõik muu peame omavahel läbi arutama. Oleme juba enne seda teinud, mis on see tunnetus, mida meie kandidaadid on valijatega kohtumisest saanud, mis on valijate ootus. Teeme homme juhatuse, arutame kõiki võimalikke variante," ütles Kallas ETV saates "Valimiste õhtu".

"Me oleme juba suhelnud enne valimisi kõikide erakondadega ja kompinud ühisosasid. Nüüd selle matemaatika pealt peaksime kõigepealt ise rääkima omavahel läbi ja siis minema edasi. Aga suhtleme kindlasti kõigiga täna öösel, see on kindel," ütles Kallas.

Vikerraadio eetris ütles Kallas, et positiivseid ja negatiivseid külgi on nii kahe kui ka kolme erakonnaga koalitsiooni moodustamisel.

Tulenevalt Reformierakonna suurest tulemusest peaks ministrikohad Kallase hinnangul jagunema edaspidi proportsionaalselt, mitte võrdselt nagu viimaste valitsuste puhul.

Reformierakond saab teha meelepärase koalitsiooni

Nende valimistulemuste järgi on raske näha valitsust, mida ei moodustaks Reformierakond.

Reformierakond saab moodustada 53-kohalise koalitsiooni Keskerakonnaga või 60-kohalise nii-öelda liberaalse liidu Eesti 200 ja sotsiaaldemokraatidega.

On ka võimalus, et jätkab praegune valitsuskoalitsioon ehk Reformierakond, SDE ja Isamaa, mis sai 54 kohta.

Kaja Kallase võidukõne

Toimetaja: Barbara Oja, Aleksander Krjukov, Mirjam Mäekivi, Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: