Eesti kaupade eksport langes aastaga ligi kümnendiku

Eesti kaubavahetus kuude kaupa.
Eesti kaubavahetus kuude kaupa. Autor/allikas: Statistikaaamet

Eesti kaupade jaanuarikuu eksport langes jooksevhindades võrreldes 2022. aasta sama kuuga vastavalt üheksa protsenti, samas kui import jäi pea samaks, vähenedes ühe protsendi.

Eesti eksportis kaupu jooksevhindades 1,5 miljardi euro ja importis 1,8 miljardi euro väärtuses.

Kaubavahetuse puudujääk oli jaanuaris 127 miljoni euro võrra suurem kui aasta varem, ulatudes 272 miljoni euroni.

Statistikaameti analüütik Jane Leppmets tõi välja, et kuigi vähenes ka puidu ja puittoodete ning keemiatööstuse tooraine ja toodete sisse- ning väljavedu, siis ekspordi ja impordi vähenemist mõjutas jaanuaris enim mineraalsete kütuste sisseostu ja väljaveo märgatav vähenemine.

"Kui vaadata jooksevhindu, siis eelmise aasta jaanuariga võrreldes vähenes sel aastal mineraalsete kütuste eksport 55 protsenti ning import 44 protsenti. Vähenes nii elektrienergia eksport Lätti ja import Soomest kui erinevate mineraalsete toodete import Venemaalt ja Valgevenest," lisas Leppmets.

Jaanuaris eksportis Eesti kaupadest enim ehk 202 miljoni euro eest elektriseadmeid, 183 miljoni eest puitu ja puittooteid ning 168 miljoni eest põllumajandussaadusi ja toidukaupu.

Enim ehk 174 miljoni euro võrra vähenes mineraalsete toodete, sealhulgas põlevkiviõli ja elektrienergia, 37 miljoni euro võrra keemiatööstuse tooraine ja toodete, sealhulgas väetiste, ning 14 miljoni euro võrra puidu ja puittoodete eksport.

Eelmise aasta sama perioodiga võrreldes suurenes enim põllumajandussaaduste ja toidukaupade eksport (38 miljoni euro võrra). Suurenes ka transpordivahendite (21 miljoni euro võrra) ning mehaaniliste masinate ja seadmete (11 miljoni euro võrra) väljavedu.

Võrreldes aastataguse ajaga on Eesti päritolu kauba osatähtsus ekspordis jäänud pea samale tasemele, moodustades selle aasta jaanuaris 67 protsenti koguekspordist.

Eesti peamine ekspordipartner jaanuaris oli Soome (18 protsenti Eesti koguekspordist), järgnesid Läti (11 protsenti) ja Rootsi (11 protsenti). Soome ja Rootsi eksporditi enim elektriseadmeid ning Lätti mineraalseid tooteid, sealhulgas elektrienergiat. Eksport vähenes nii EL-välistesse (18 protsenti) kui ka -sisestesse (kuus protsenti) riikidesse. Enim vähenes eksport Hollandisse, Ameerika Ühendriikidesse ja Lätti ning kasvas Soome, Nigeeriasse ja Rootsi.

Kaupadest importis Eesti jaanuaris enim ehk 231 miljoni euro eest elektriseadmeid, 193 miljoni eest mineraalseid tooteid, ning 191 miljoni eest transpordivahendeid.

Kaupu importis Eesti enim Soomest (14 protsenti Eesti koguimpordist), Lätist (11 protsenti) ja Saksamaalt (11 protsenti). Soomest ja Lätist imporditi enim mineraalseid tooteid ning Saksamaalt transpordivahendeid.

Euroopa Liidu riikidega kaubavahetuse osatähtsus Eesti impordis oli jaanuaris 79 protsenti, sealhulgas sissevedu euroala riikidest moodustas 60 protsenti Eesti koguimpordist.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: