Rootsi politsei vahistas terrorirünnakut plaaninud inimesed

Rootsi politsei Eskilstuna lähistel 2021. aastal, pilt on illustreeriv
Rootsi politsei Eskilstuna lähistel 2021. aastal, pilt on illustreeriv Autor/allikas: SCANPIX/EPA/PER KARLSSON

Rootsi julgeolekupolitsei vahistas teisipäeva hommikul viis inimest, kes plaanisid riigis terrorirünnakut. Plaan oli alles algusfaasis ning oli seotud rahvusvahelise vägivaldse islamistliku ekstremismiga. Peale koraani koopia põletamist jaanuaris Stockholmis tehti mitmeid üleskutseid riiki rünnata.

Rootsi julgeolekupolitsei (Säkerhetspolisen ehk säpo) teatas teisipäeval viie inimese vahistamisest, keda kahtlustatakse terrorikuritegudele kaasa aitamises. Kõnealused isikud võeti vahi alla teisipäeva hommikul Eskilstunas, Linköpingis ja Strängnäsis. Koos vahistamistega tehti ka mitu läbiotsimist.

Plaanitav terroriakt oli säpo hinnangul tõenäoliselt seotud rahvusvahelise vägivaldse islamistliku ekstremismiga. Vahi alla võetud isikud plaanisid säpo sõnul viia Rootsis ellu terrorikuritegusid. Säpo hinnangul ei olnud terrorirünnaku oht kohene ning terroriakt oli alles planeerimisfaasi algusjärgus, selgitas Rootsi SVT-le säpo terrorivastase osakonna asejuht Susanna Trehörning.

Julgeolekupolitsei teatel sekkutakse selliste ohtude puhul tihti varakult, et ohu realiseerumine ära hoida. Konkreetne juhtum oli säpo sõnul üks mitmest, mis olid suunatud Rootsi vastu peale islami püharaamatu koraani koopia põletamist selle aasta jaanuaris Stockholmis. Tollal tehti rahvusvaheliselt üleskutseid Rootsit rünnata, selgitas Susanna Trehörning.

Toimetaja: Allan Aksiim

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: