Maksumuudatuste kobarseadus sai valitsuselt heakskiidu

Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Valitsus kiitis esmaspäevasel istungil heaks ja saadab riigikokku maksumuudatuste kobareelnõu, millega tõusevad muu hulgas nii käibemaks kui ka tulumaks ning kaob majutusasutuste soodsam käibemaksumäär.

Muutmisele lähevad tulumaksuseadus ja kaitseväeteenistuse seadus, käibemaksuseadus, hasartmängumaksu seadus ning alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seadus.

Tulumaksuseaduse muudatustega kehtestatakse sissetuleku suurusest sõltumatu ühtne maksuvaba tulu 700 eurot kuus ehk 8400 eurot aastas.

Lisaks kaotatakse ära ka mitmed maksusoodustused: järgmisest aastast pole enam võimalik kasutada täiendavat maksuvaba tulu lapse ülalpidamise korral ja abikaasa eest ning arvata oma maksustatavast tulust maha eluasemelaenu intresse.

Nii inimeste kui ettevõtete tulumaksumäär tõuseb 2025. aastast 22 protsendile ja kaob 14-protsendine soodusmäär regulaarselt jaotatavale kasumile.

Käibemaks tõuseb järgmisest aastast 22 protsendini. 2025. aastast kaob majutusele seni kehtinud üheksaprotsendiline käibemaksu soodusmäär.

Järgmisel kolmel aastal tõuseb alkoholiaktsiis viis protsenti aastas. Aktsiisitõusu tulemusena tuleb järgmisel aastal maksta veinilt viis senti rohkem aktsiisi, õllelt ja siidrilt üks sent ning viinalt 19 senti. Mõõdukas tempos aktsiisitõus ei suurenda rahandusministeeriumi hinnangul piirikaubanduse kasvu riski.

Sigarettide ja suitsetamistubaka aktsiisi on tõstetud viimastel aastatel viis protsenti aastas ja samasuguse tõusuga jätkatakse järgmisel kolmel aastal. Tubakavedelike aktsiisi tõstetakse samuti viis protsenti aastas järgmise kolme aasta jooksul.

Tõusevad ka hasartmängu maksumäärad. Kaughasartmängu ja loto kehtivat viieprotsendilist maksumäära tõstetakse kahes etapis. Tuleval aastal tõstetakse maksumäär kuuele protsendile ja 2026. aastal seitsmele protsendile. Loterii ja kaubandusliku loterii maksumäär tõstetakse järgmisest aastast 18 protsendilt 22-le.

Lisaks esmaspäeval valitsuse heakskiidu saanud maksumuudatustele plaanib riik tulevikus kehtestada uue maksuna automaksu.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: