Poola teatel rikkusid Valgevene helikopterid riigi õhuruumi

Valgevene kopterid Mi-24 2019. aastal õhuetendusel.
Valgevene kopterid Mi-24 2019. aastal õhuetendusel. Autor/allikas: SCANPIX/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Poola teatas, et kaks Valgevene helikopterit rikkusid teisipäeval riigi õhuruumi, märkides, et kiirendab intsidendile reageerides sõjalisi lähetusi oma idapiiril.

"Kaks piiri lähedal harjutanud Valgevene helikopterit rikkusid Poola õhuruumi," seisis Poola kaitseministeeriumi avalduses.

Varem teisipäeval kinnitas Poola sõjavägi, et kopterid ei rikkunud riigi õhuruumi, kuid hiljem taganes oma sõnadest.

"Rikkumine leidis aset Białowieża piirkonnas väga madalal kõrgusel, mis takistas  radarisüsteemidel selle tuvastamist," ütles ministeerium selgituses.

Selles lisati, et NATO-t teavitati juhtunust.

Valgevene kaitseministeerium eitas Poola väiteid. "Süüdistused Poola piiri rikkumises Valgevene õhujõudude ja õhukaitsejõudude helikopterite Mi-24 ja Mi-8 poolt pole usutavad ning Poola sõjaline ja poliitiline juhtkond on esitanud neid selleks, et õigustada oma vägede ja vahendite koondamist Valgevene piirile," kirjutas ministeeriumi sotsiaalmeedias.

Poola kaitseminister teatas ka, et andis korralduse suurendada sõdurite arvu Valgevene piiril, viidates Venemaa ja Valgevene intensiivistunud hübriidaktsioonidele Poola vastu.

Poola ja tema naabrid NATO idatiival on väljendanud muret võimaliku ohu pärast Valgevenest, kus praegu asub Wagneri palgasõdurite rühmitus.

Poola peaminister Mateusz Morawiecki ütles laupäeval, et Valgevenes asuv sajast Wagneri palgasõdurist koosnev rühmitus on liikunud Poola piirile lähemale.

Morawiecki nimetas seda sammuks edasise hübriidrünnaku poole Poola territooriumil.

"Tõenäoliselt maskeeritakse nad Valgevene piirivalvuriteks, kes aitavad ebaseaduslikel migrantidel Poola territooriumile jõuda, et Poolat destabiliseerida," ütles Morawiecki.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: