Statistikaamet: eestlased peatuvad kohalikes majutusettevõtetes üha vähem

Viru hotell
Viru hotell Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Statistikaameti andmetel peatus tänavu juunis majutusettevõtetes 337 000 turisti, mis on sama palju kui aasta varem samas kuus. Suurenes välisreisijate hulk, aga vähenes siseturistide arv. Ööpäev majutusettevõttes kallines aastaga keskmiselt 15 protsenti.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Helga Laurmaa sõnul peatus juunis Eesti majutusettevõtetes ligi 163 000 välisturisti. "Kriisieelset 2019. aasta juunikuu taset välisturistide arv veel ei saavutanud, jäädes sellest kolmandiku võrra väiksemaks, kuid 2022. aasta juuniga võrreldes oli välisturiste üheksa protsendi võrra rohkem," lisas Laurmaa. Kolmandat kuud järjest vähenes siseturistide arv. Eelmise aasta sama kuuga võrreldes oli langus aprillis viis protsenti, mais kuus protsenti ja juunis seitse protsenti. Samas oli siseturiste 14 protsenti rohkem kui 2019. aasta juunis.

Jätkuvalt peatub Eesti majutusettevõtetes kõige rohkem Soomest saabunud turiste –  43 protsenti välisturistidest. Järgnevad Läti, Saksamaa, Leedu, Suurbritannia, Ameerika Ühendriigid, Poola, Rootsi ja Aasia riigid. Võrreldes eelmise juuniga peatus majutusettevõtetes rohkem nii Euroopast kui ka kaugemalt pärit turiste. Soome turiste oli 17 protsenti, Saksamaa turiste kaheksa protsenti ja Leedu turiste kümme protsenti rohkem.

Rohkem turiste kui aasta varem saabus ka Suurbritanniast, Ameerika Ühendriikidest, Poolast ja Rootsist. Aasia riikidest saabunud turistide arv kahekordistus aastaga, aga jääb endiselt mitu korda alla pandeemiaeelsele tasemele. Samas oli Läti turiste üheksa protsenti vähem kui mullu samal kuul.

80 protsenti välisturistidest märkis oma reisi eesmärgiks puhkuse ja 15 protsenti töö. 68 protsenti välisturistidest peatus Harjumaa majutusettevõtetes, järgnesid Pärnu-, Tartu-, Saare- ja Ida-Virumaa. Lääne, Lääne-Viru, Valga, Viljandi ja Võru maakondades peatus igaühes üks protsent välisturistidest. Välisreisijad veetsid Eestis kokku ligi 324 000 ööd.

Juunis peatus majutusettevõtetes 174 000 siseturisti. Neist 73 protsenti oli puhkuse- ja 18 protsenti tööreisil. Kõige rohkem ehk ligi neljandik siseturistidest peatus Harjumaal, 16 protsenti Pärnumaal, kümme protsenti Ida-Virumaal ja kaheksa protsenti nii Saare- kui Tartumaal. Lääne-Virumaal ja Valgamaal peatus kummaski kuus protsenti siseturistidest. Siseturistid veetsid majutusettevõtetes kokku 302 000 ööd.

Juunis pakkusid külastajatele teenust 1221 majutuskohta ehk turistide kasutuses oli 158 majutuskohta rohkem kui mais. Majutuskohtades oli 23 000 tuba ja 57 000 voodikohta, täidetud oli 48 protsenti tubadest. Ööpäev majutusettevõttes maksis keskmiselt 47 eurot inimese kohta, mis oli 2022. aasta juunikuu hinnast 6 euro võrra kallim ning 17 euro võrra kallim kui 2019. aasta juunis.

Ööpäev majutusettevõttes kallines aastaga keskmiselt 15 protsenti. Harjumaa majutusettevõttes maksis ööpäev keskmiselt 55 eurot, Pärnumaal 49 eurot, Lääne-Virumaal 46 eurot, Tartumaal 44 eurot, Ida-Virumaal 43 eurot, ning Saaremaal 33 eurot inimese kohta. Ööpäeva keskmine maksumus kallines enamikus maakondades.

Majutatud turistid juuni 2022-juuni 2023 Autor/allikas: statistikaamet

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: