Ka Eesti augustikuu eksport oli suures languses

Paldiski Lõunasadam
Paldiski Lõunasadam Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Eesti augustikuu kogueksport jooksevhindades vähenes aastaga 22 protsenti, 21 protsenti langes ka Eesti päritolu kaupade eksport, teatas statistikaamet.

Statistikaameti andmetel eksportis Eesti augustis kaupu 1,5 miljardi ja importis 1,8 miljardi euro eest. Võrreldes 2022. aasta sama kuuga vähenes kaupade eksport jooksevhindades 22 protsenti ning import 19 protsenti.

Kaubavahetuse puudujääk augustis oli 293 miljonit eurot, mis on 7 miljonit vähem kui aasta varem.

Statistikaameti analüütik Jane Leppmets märkis, et sarnaselt juulile mõjutas oluliselt ka augustis ekspordi ja impordi vähenemist 2022. aasta kõrgem võrdlusbaas.

Eesti päritolu kaupade eksport vähenes augustis mullusega võrreldes 21 protsenti, kuid selle osatähtsus kasvas aastaga ühe protsendipunkti võrra, moodustades tänavu augustis 64 protsenti Eesti koguekspordist.

"Mullusega võrreldes vähenes kaubavahetus nii Euroopa Liidu liikmesriikide kui liiduväliste riikidega. Kõige suuremat muutust oli augustis märgata just mineraalsete toodete, eriti elektrienergia ekspordis ja impordis. Siinkohal mängis suurt rolli ka mineraalsete toodete hinnalangus," lisas Leppmets.

Eesti kaubavahetus kuude kaupa, 2021-2023 Autor/allikas: Statistikaamet

Kaupadest eksportis Eesti augustis enim elektriseadmeid (14 protsenti Eesti koguekspordist) ja mineraalseid tooteid (12 protsenti). Kõige rohkem ehk 238 miljoni euro võrra vähenes mineraalsete toodete eksport. Järgnesid põllumajandussaaduste ja toidukaupade ning puidu ja puittoodete väljaveo vähenemine vastavalt 42 miljoni ja 39 miljoni euro võrra. Ainsana suurenes transpordivahendite eksport Eestist 17 miljoni euro võrra.

Eesti peamine ekspordipartner augustis oli Soome, kuhu lähetati 18 protsenti Eesti koguekspordist, järgnesid Läti (13 protsenti) ja Rootsi (10 protsenti). Kõige rohkem vähenes kaupade eksport Eestist Lätti (148 miljoni euro võrra), Ameerika Ühendriikidesse (61 miljoni euro võrra) ja Indiasse (40 miljoni euro võrra). Lätti viidi mullusest vähem mineraalseid tooteid, sealhulgas elektrienergiat.

Augustis imporditi kaupadest enim elektriseadmeid (14 protsenti Eesti koguimpordist), mineraalseid tooteid (12 protsenti), põllumajandussaaduseid ja toidukaupu (12 protsenti) ning transpordivahendeid (12 protsenti). Kõige enam ehk 359 miljoni euro võrra vähenes mineraalsete toodete import.

Impordipartneritest oli Eesti jaoks augustis esimesel kohal Soome (15 protsenti Eesti koguimpordist). Järgnesid Saksamaa (12 protsenti) ja Leedu (11 protsenti). Soomest imporditi enim mineraalseid tooteid, sealhulgas elektrienergiat, Saksamaalt transpordivahendeid ja sõiduautosid, ning Leedust mineraalseid tooteid.

Kõige enam vähenes kaupade import Soomest (142 miljoni euro võrra), Venemaalt (96 miljoni euro võrra) ning Lätist ja Leedust (mõlemast 54 miljoni euro võrra). Mainitud riikidest toodi tänavu Eestisse mullusest vähem mineraalseid tooteid. Soomest imporditi vähem elektrienergiat, Venemaalt töödeldud õlisid, Lätist maagaasi ning Leedust gaasiõlisid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: