Rootsi kohus mõistis 2020. aastal koraani põletanud mehe süüdi

Koraani põletamine Stockholmis 2023. aasta suvel.
Koraani põletamine Stockholmis 2023. aasta suvel. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Rootsi kohus mõistis neljapäeval 2020. aastal koraani põlema pannud mehe rahvusviha õhutamises süüdi.

See on Rootsi kohtusüsteemis esimene kord, kui kellegi üle islami püha raamatu rüvetamises süüdistatuna kohut mõistetakse.

Viimase aasta jooksul on Rootsi koraanipõletamiste laine äratanud rahvusvahelise pahameele ja teinud riigist luureaameti hinnangul "esmase sihtmärgi", mis on nõudnud terroriohu taseme tõstmist.

Rootsi valitsus on koraani rüvetamise hukka mõistnud, aga seda keelata väljendusvabaduse seadus tal ei luba.

Nüüd mõistis Linköpingi ringkonnakohus 27-aastase mehe süüdi "agitatsioonis rahvusrühma vastu", öeldes, et tema tegevuse sihtmärgiks olid moslemid, mitte islam kui religioon.

Mees salvestas 2020. aasta septembris Linköpingi katedraali ees video, millel ta paneb grillahjus põlema koraani ja sealihatüki. Grilli all on plakat prohvet Muhamedi halvustava tekstiga.

Mees postitas video Twitteris ja Youtube'is ning viis põlenud koraani ja lihakamaka Linköpingi mošee ette.

Video taustal kõlas paremäärmuslaste seas populaarne laul "Remove Kebab", mis kutsub üles usupuhastusele moslemite hulgas.

Kohus leidis, et muusika on tugevalt seotud 2019. aasta rünnakuga Uus-Meremaal Christchurchis, kus valgete ülemvõimu pooldav austraallane tappis kahes mošees 51 inimest.

Linköpingis kohtu ette astunud mees väitis, et tema aktsioon oli mõeldud islami kui religiooni kriitikana.

Kohus nii ei arvanud, vaid ütles, et sellise sisuga filmi ja sellele valitud muusikat ei saa tõlgendada muul moel kui moslemite ähvardamisena.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: