Eesti pankade kolmanda kvartali kogukasum ületas 200 miljonit

Swedbanki peahoone
Swedbanki peahoone Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eestis tegutsevad pangad olid tänavu ka kolmandas kvartalis väga kasumlikud: nad teenisid kokku puhaskasumit ligi 217 miljonit eurot, selgub Eesti Panga kogutud andmetest.

"Kasum on kiiresti kasvanud, kuna ühes euribori tõusuga on hoogsalt kasvanud ka euriboriga seotud laenudelt teenitav tulu. Sellised euriboriga seotud lepingud moodustavad enamiku eluasemelaenudest, liisingutest ja ettevõtete laenudest," teatas Eesti Pank.

Pankade selle aasta esimese kolme kvartali kasumlikkus ehk kasumi osakaal varades oli ligikaudu 60 protsenti kõrgem kui pikaajaline keskmine.

"Ettevaates pankade kasumlikkus väheneb, kuna erinevalt nende intressituludest kasvavad intressikulud tõenäoliselt veel mõnda aega. Eestis tegutsevate pankade jaoks tähendab intressikulu eelkõige hoiuste eest makstavat intressi," lisas keskpank. "Nõudmiseni hoiustelt ehk arvelduskontol hoitavalt rahalt makstavad intressid on ikka veel väga madalad, agatähtajaliste hoiuste intressimäärad on kiiresti kerkinud. Praegu saab hoiustaja aastase tähtajaga hoiuse eest pankades 4–4,5 protsendi suurust intressi."

Ettevaates on Eesti Panga hinnangul ka risk, et viivislaenude maht ja laenukahjumid kasvavad.

Kuigi majandusolukord on olnud keeruline, on Eesti inimesed ja ettevõtted samas oma laenude tasumisega seni hästi hakkama saanud. Septembri lõpus oli ettevõtete üle 60 päeva maksetähtaega ületavate laenude osakaal 0,3 protsenti ja selliseid eluasemelaene oli 0,1 protsenti.

"Inimestel on suuremate laenumaksetega toime tulla aidanud väiksena püsinud tööpuudus, ettevõtted on aga abi saanud varasemate aastate kiirest müügitulude kasvust ja kogutud puhvritest," märkis Eesti Pank. "Kui aga majandusolukord jääb pikemaks ajaks keeruliseks ja tööpuudus kasvab, peavad pangad valmis olema täiendavateks laenuallahindlusteks ja laenukahjumiteks."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: