Kohus: riik murdis sõna, võttes politseinikult õiguse suuremale eripensionile

Riigikohus
Riigikohus Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Riigikohtu üldkogu tunnistas põhiseadusega vastuolus olevaks seadusemuudatuse, mis võttis staažikalt politseiametnikult tagantjärele õiguse saada suuremat eripenisoni.

Riigikohus selgitas, et enne 2020. aastat ametisse asunud politseinikel tekib vähemalt 20-aastase politseiteenistuse staaži korral õigus politseiniku eripensionile, mis määratakse protsendina politseiniku ametikoha palgast. Inimene, kes on töötanud politseis erinevatel ametikohtadel, võib valida, millise varasema ametikoha palga põhjal tema pension arvutatakse.

2020. aasta algul jõustunud seadusemuudatusega võeti pensionile minevatelt politseinikelt neile varem seadusega lubatud õigus valida pensioni arvutamise aluseks varasema ametikoha palk sellises suuruses, mis kehtib pensioni määramise ajal, märkis riigikohus. Asemele pakuti võimalust saada pensioni protsendina oma varasema ametikoha palgast, mis kehtis siis, kui nad sellel ametikohal töötasid. Uue seaduse järgi määratav pension on tavaliselt märksa väiksem, kui see olnuks varasema seaduse kohaselt.

Riigikohtus käsitletud juhtumil määrati kaebajale uue seaduse tõttu ligikaudu viiendiku võrra madalam pension kui ta võis loota tema teenistuse ajal pikka aega kehtinud seadusele tuginedes.

Riigikohus tunnistas kõnesoleva seadusemuudatuse põhiseadusvastaseks, leides, et seda kehtestades käitus riik kaebaja suhtes sõnamurdlikult. Üldkogu hinnangul ei olnud seaduse muutmisega saavutatud riigi kulude mõningane kokkuhoid piisavalt kaalukas, õigustamaks kaebajale seadusega antud lubaduste murdmist.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: Riigikohus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: