Otse: riigikogus jätkub usaldusküsimusega seotud eelnõude arutelu
Riigikogu alustas teisipäeval valitsuse usaldusküsimusega seotud eelnõude arutelu, mis tööaja lõppemise tõttu jätkus kolmapäeval ning kujunes järjekordseks ööistungiks. Riigikogu istungit saab otsepildis jälgida ERR-i portaalis.
Kokku oli kolmapäevase istungi päevakorras seitse valitsuse usaldusküsimusega seotud eelnõu.
Õhtul kella poole viie ajal võttis riigikogu 58 poolt- ja 35 vastuhäälega vastu valitsuse usaldusküsimusega seotud sotsiaalhoolekande seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse.
Peale kella üheksat võttis parlament 58 poolthäälega vastu ka ravimiseaduse ja tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muudatuse. Vastu hääletas 31 parlamendisaadikut.
Kell 1.38 lõpetas riigikogu kolmanda päevakorrapunkti menetlemise. Tulemusega poolt 54 ja vastu 30 võeti vastu valitsuse usaldusküsimusega seotud ravikindlustuse seaduse täiendamise eelnõu.
Pärast seda jätkus paar tundi 2023. aasta riigieelarve seaduse muutmise eelnõu kolmas lugemine. Kell 3.28 võttis riigikogu selle eelnõu vastu, poolt oli 55 riigikogu liiget ja vastu 21.
Seejärel algas valitsuse usaldusküsimusega seotud maamaksuseaduse ja maksukorralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu menetlemine. Viimase võttis riigikogu veidi enne kella 7 vastu 56 poolthäälega. Vastu oli 25 saadikut. Kell 7 paiku algas valitsuse usaldusküsimusega seotud ravimiseaduse, ravikindlustuse seaduse ja tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muutmise eelnõu arutelu.
Riigikogu kolmapäevane istung võib kesta järgmise hommikuni, kuni kell 10 algab neljapäevane istung.
Peaminister Kaja Kallas tegi eelmisel neljapäeval ettepaneku siduda seitse riigikogu menetluses olevat valitsuse algatatud eelnõud usaldusküsimusega ning arutada neid riigikogu täiskogus 21. ja 22. novembril.
Kui valitsus seob tema poolt algatatud eelnõu vastuvõtmise usaldusküsimusega enne eelnõu teist lugemist, võtab ta üle juhtivkomisjoni töö ja riigikogu esimees edastab valitsusele kõik eelnõule esitatud muudatusettepanekud. Seejärel koostab valitsus eelnõu uue teksti, muudatusettepanekute loetelu ja seletuskirja.
Eelnõu arutamisel muudatusettepanekuid hääletamisele ei panda ning eelnõu läheb lõpphääletusele.
Opositsiooni hinnangul on nii paljude eelnõude sidumine usaldusega ebanormaalne ning loodetakse, et president aitab olukorra lahendada.
Kui riigikogu usaldusküsimusega seotud eelnõu vastu ei võta, tingib see valitsuse tagasiastumise.
Toimetaja: Mirjam Mäekivi