X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Taiwan süüdistab Hiinat valimistesse sekkumises ja majandussurves

Taiwani valitsevat Demokraatlikku Progressiivset Parteid reklaamiv õhupall Yilani maakonnas.
Taiwani valitsevat Demokraatlikku Progressiivset Parteid reklaamiv õhupall Yilani maakonnas. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/SAM YEH

Taiwan süüdistas neljapäeval Hiinat valimistesse sekkumises ja majandussurves, kuna Peking määras mõnedele saare toodetele uued tollid.

Taiwanis on jaanuaris presidendivalimised ning kampaanias on esikohal demokraatliku valitsusega saare suhted Hiinaga.

Pekingi tollimaksuotsus tuli pärast kaubandusministeeriumi eelmise nädala teadet, et aprillis algatatud uurimine tuvastas, et Taiwani piirangud rohkem kui 2000 Mandri-Hiina tootele kujutavad endast kaubandusbarjääri.

Alates 1. jaanuarist 2024 kaob tollimaksuvabastus 12 Taiwani tootele, mille hulgas on plastitööstuses kasutatavad kemikaalid, teatas Hiina riiginõukogu tollitariifikomisjon neljapäeval.

"Taiwan kehtestas ühepoolselt diskrimineerivad keelud, piirangud ja muud meetmed mandritoodete ekspordile, millega rikuti väinaülese majanduskoostöö raamlepet," ütles komisjon avalduses.

"Me loodame, et Taiwan rakendab tõhusaid meetmeid kaubanduspiirangute tühistamiseks."

Taipei ja Peking allkirjastasid väinaülese majanduskoostöö leppe 2010. aastal, et leevendada tollipiiranguid ja edendada kaubavahetust.

Taiwani rahvusvahelise kaubanduse ameti esindaja ütles neljapäeval, et 12 kaubaartiklist enamiku tollimaks tõuseb nullist ühele või kahele protsendile.

Taiwani kaubanduskõneluste büroo nimetas tollimaksu ja Hiina kaubandusministeeriumi uurimist klassikaliseks majandussurveks.

Pekingi samm ei vasta rahvusvahelistele normidele, kuid arvatav kahju Taiwanile peaks olema "kontrollitav", lisati samas.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: AFP/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: