X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Streik kasvatas jõudsalt haridustöötajate ametiühingu liikmeskonda

Õpetajate meeleavaldus Toompeal
Õpetajate meeleavaldus Toompeal Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Streigieelsel perioodil hakkas Eesti Haridustöötajate Liidu (EHL) liikmeskonna arv jõudsalt kasvama ja streigi lõppedes oli see kasvanud 1214 inimese võrra. EHL maksab palgakompensatsiooni ka streigi eel või ajal ametiühinguga liitunud haridustöötajatele.

"Liikmeskonna kasv oli 19,8 protsenti. Alustasime üle 6100 liikme pealt, hetkel on neid siis üle 7300," ütles EHL-i teabejuht Janno Isat.

Kui streigi ajal liitunu vastab vajalikele tingimustele, siis tasub EHL ka talle palgakompensatsiooni.

Isati sõnul otsustas EHL-i volikogu maksta streigi- ja töötutoetuse fondi vahenditest tasu lasteaias töötavatele EHL-i liikmetele, kes streigivad vähemalt kolm päeva ja kelle töötasu peetakse streigi ajal kinni, iga streigitud päeva eest 50 protsenti lasteaiaõpetaja töötasu arvestuslikust päevamäärast ehk 37 eurot bruto.

Samuti neile streiki jätkavatele EHL-i kuuluvatele üldhariduskoolide õpetajatele, kes on streigis osalenud juba eelnevad viis päeva ning kellele nendel päevadel ehk alates kuuendast streigipäevast töötasu ei maksta, iga järgneva streigis osaletud päeva eest 50 protsenti arvestuslikust päevasest brutotöötasust ehk 42 eurot bruto.

Arvestuslikuks aluseks on üldhariduskoolide õpetajate töötasu alammäär 1820 eurot. Alusharidusasutuste töötajate kompensatsiooni arvestuslik alus on 90 protsenti üldhariduskoolide õpetajate töötasu alammäärast ehk 1638 eurot.

"Toetuse maksmisel kohaldub solidaarsuse põhimõte - toetuse määr on haridustasemete lõikes fikseeritud ehk arvesse ei lähe töötaja töölepinguline töötasu," sõnas Isat.

Statistikaameti 2022. aasta andmetel on Eestis gümnaasiumi-, põhikooli- või koolieelse lasteasutuse õpetajaid kokku üle 22 000.

EHL ning haridus- ja teadusministeerium sõlmisid 30. jaanuaril kollektiivse töötüli lõpetamise kokkuleppe. Sellega lõppes 22. jaanuaril alanud üldhariduskoolide õpetajate tähtajatu streik. Tavapärane õppetöö taastus kõigis Eesti koolides 31. jaanuarist.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: