Kantar Emor: sotsiaaldemokraatide toetus jäi Keskerakonnale alla
Novembris püsisid erakondade reitingud võrdlemisi stabiilsed. Kui Isamaa on endiselt populaarseim erakond, siis muukeelsete valijate toetuse languse tõttu jäi sotsiaaldemokraatide toetus sel kuul Keskerakonnale alla, selgus ERR-i tellitud Kantar Emori üle-eestilisest küsitlusest.
Isamaad toetas novembrikuus 24 protsenti valijaist, erakond on püsinud teistest erakondadest populaarsem juba eelmise aasta novembrist.
Teisel kohal on 17-protsendilise toetusega Reformierakond, mille toetus on püsinud stabiilne.
Kolmandale kohale kerkis Keskerakond 15 protsendiga.
Sotsiaaldemokraatlik Erakond, mida toetas 14 protsenti, kukkus muu rahvuse toetuse languse tõttu neljandale kohale. Kui veel suvel oli erakonna reiting nii eestlaste kui ka muu rahvuse hulgas pea võrdne, siis viimastel kuudel tegi see läbi olulise languse ning muu rahvuse seas langes langes toetus alla 10 protsendi.
Ka Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda (EKRE) toetas 14 protsenti vastanutest.
Väikestest muutustest olenemata olid erakondade toetused novembris sarnasel tasemel oktoobrikuuga.
Valimiskünnise ületas ka parlamendiväline Parempoolsete erakond, mida toetas nagu oktoobriski kuus protsenti valijatest. Teised erakonnad jäid novembris alla valimiskünnise.
Eesti 200 reiting, mis kuu varem oli kolm protsenti, kerkis novembris nelja protsendini, jäädes endiselt valimiskünnise alla.
Erakonda Koos ja EKRE-st lahkunute loodud erakonda Eesti Rahvuslased ja Konservatiivid (ERK) toetas kaks protsenti, rohelisi üks protsent.
Valitsuskoalitsiooni toetas novembris 36 protsenti ja opositsiooni 53 protsenti eelistusega valijatest, oktoobrist olid vastavad näitajad 35 ja 52 protsenti.
Toetused koos "ei oska öelda" vastajatega
Oma eelistust ei osanud novembris välja tuua 31 protsenti küsitlusele vastajatest. Kui neid vastanuid arvesse võtta, siis toetas Isamaad 17 protsenti, Reformierakonda 12 protsenti ning Keskerakonda, sotse ja EKRE-t 10 protsenti vastajatest.
Parempoolsete toetus oli selles küsitluses viis ja Eesti 200-l kolm protsenti. Erakonda Koos toetab selle järgi kaks, Eesti Rahvuslasi ja Konservatiive ning Eestimaa Rohelisi üks protsent.
Eestlastest valijate seas oli suurim toetus 28 protsendiga Isamaal, 21 protsendiga Reformierakonnal ja 15 protsendiga sotsiaaldemokraatidel ja EKRE-l.
Parempoolseid toetas eestlastest seitse ning Eesti 200 ja Keskerakonda viis protsenti. ERK-i toetas eestlastest valijatest 1,8 protsenti, rohelisi 1,2 protsenti ning erakonda Koos 0,4 protsenti.
Muust rahvusest valijad toetasid enim ehk 58 protsenti vastanutest Keskerakonda, toetus on samal tasemel kui oktoobrikuus.
Teisele kohale muust rahvusest valijate seas kerkis Koos, mida toetas 11 protsenti vastajatest.
Sotsiaaldemokraatide toetus langes kuuga selles valijagrupis 10 protsendilt üheksale protsendile. Ka EKRE-t toetab muust rahvusest valijatest üheksa protsenti.
Tuleva aasta kohalike valimisi silmas pidades oli Tallinnas kõrgeim toetus Keskerakonnal, seda 28 protsendiga. Kuu varem toetas pealinnas Keskerakonda veel 25 protsenti valijaist.
Kui oktoobris oli pealinnas suuruselt teine toetus Reformierakonnal, siis novembris kerkis sellele kohale 17 protsendiga Isamaa, Reformierakond oli 15 protsendiga kolmandal kohal ning sotsiaaldemokraate toetas Tallinnas 16 protsenti vastanutest.
EKRE-t toetas pealinnas 9,2 protsenti, Parempoolseid viis protsenti ning Eesti 200 kolm protsenti vastanutest.
Kantar Emor küsitles veebi- ja telefoni teel 14.–21. novembrini 1516 valimisealist kodanikku üle Eesti. Antud valimi suuruse juures on maksimaalne võimalik viga ± 2,2 protsenti. Lähemalt saab toetustest eri vastajarühmade seas lugeda ERR-i reitingute alamlehelt.
Kell 11 kommenteerivad ERR-i portaali erisaates värskeid reitingutulemusi Aivar Voog Kantar Emorist ning ERR-i ajakirjanikud Anvar Samost ja Urmet Kook.
Toimetaja: Barbara Oja