Venemaa üritab endiselt vägesid Süüriast ära tuua
![Süürlased teevad nüüd Assadi palees fotosid](https://i.err.ee/smartcrop?type=optimize&width=1472&aspectratio=16%3A10&url=https%3A%2F%2Fs.err.ee%2Fphoto%2Fcrop%2F2024%2F12%2F11%2F2650570heaa1.jpg)
Hiljuti kukkus Assadi dünastia kokku ning Süürias asuvad relvastatud rühmitused asusid omavahel võimu jagama. Piirkonnas asuvad veel Venemaa väed ning Moskva proovib endiselt oma vägesid sõjast räsitud riigist ära tuua. The Washington Posti allikate sõnul saatis Ukraina enne Assadi võimu langemist Süüria mässulistele droone.
Oluline kolmapäeval, 11. detsembril:
- Leht: Ukraina saatis enne Assadi võimu langemist Süüria mässulistele droone;
- Prantsusmaa: Iisrael peab väed Golani puhvertsoonist välja viima;
- Venemaa üritab endiselt vägesid Süüriast ära tuua;
- Mässulised süütasid Assadi isa mausoleumi;
- Allikad Bloombergile: Venemaa aitas Assadil Süüriast põgeneda.
Leht: Ukraina saatis enne Assadi võimu langemist Süüria mässulistele droone
Ukraina andis vahetult enne Bashar al-Assadi võimu langemist sõjalist toetust Süüria opositsioonirühmitustele, kirjutab The Washington Post nimetutele allikatele viidates.
Väljaande andmetel saatis Ukraina luure novembri alguses HTŠ-i abistamiseks 20 droonioperaatorit ja umbes 150 drooni. Lääne luure allikate sõnul ei olnud Kiievi toetus Assadi tagandamisel siiski määrava tähtsusega.
The Washington Posti kolumnist David Ignatius märkis, et Ukraina abi Süüria rühmitustele ei olnud hästi hoitud saladus. Ta arvas, et Ukraina tegevuse eesmärk oli õõnestada Venemaa mõju, kuna Moskva oli Assadi peamine toetaja.
Juuli lõpus teatasid nii Kyiv Post kui ka RBC-Ukraine, et Ukraina luure peadirektoraadi üksus sooritas koordineeritud rünnaku Süürias asuvale Venemaa õhuväebaasile.
Venemaa välisminister Sergei Lavrov väitis oktoobrikuu artiklis, et Ukraina abistab HTŠ-i. Ta väitis, et Kiiev koolitab mässulisi "uute mehitamata õhusõidukite tootmistehnoloogiate vallas võitluseks Venemaa relvajõudude vastu Süürias".
Prantsusmaa: Iisrael peab väed Golani puhvertsoonist välja viima
Iisrael peab viima väed välja puhvertsoonist, mis eraldab tema annekteeritud Golani kõrgendikku Süüria territooriumist, teatas kolmapäeval Prantsuse välisministeerium.
"Igasugune sõjaväe kohalolek Iisraeli ja Süüriat eraldavas tsoonis on 1974. aasta tagasitõmbumisleppe rikkumine," ütles ministeeriumi pressiesindaja.
"Prantsusmaa nõuab, et Iisrael lahkuks tsoonist ning austaks Süüria suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust."
Venemaa üritab endiselt vägesid Süüriast ära tuua
Hiljuti kukkus Assadi dünastia kokku ning Süürias asuvad relvastatud rühmitused asusid omavahel võimu jagama. Piirkonnas asuvad veel Venemaa väed ning Moskva proovib endiselt oma vägesid sõjast räsitud riigist ära tuua.
Meedias levivad väited, et Venemaa sõjaväe transpordilennukid Il-76 ja An-124 evakueerivad Hmeimimi lennubaasi. Samal ajal suundub mitu Vene laeva Tartusis asuva merebaasi poole.
Vene sõdurid toetasid Süürias Assadi režiimi ning nende saatus on endiselt lahtine. Kohalikud rühmitused ei lase end sellest segada ja asusid juba võimu omavahel jagama.
Mässajad teatasid ööl vastu kolmapäeva, et hõivasid Süüria idaosas asuva Deir Ezzori linna, mille lähedal asuvad ka Süüria naftaväljad.
Teisipäeval selgus, et mässuliste üks mõjuvõimsamaid rühmitusi Hayat Tahrir al- Sham (HTS) nimetas Idlibi provintsi juhi Mohamed al-Bashiri Süüria ajutiseks peaministriks.
Kolmapäeva varahommikul teatasid USA toetatud kurdi väed, et jõudsid relvarahu kokkuleppele Türgi toetatud vägedega. Kurdi vägede komandör Mazloum Abdi teatas, et USA vahendas läbirääkimisi
Samal ajal tahab Iisrael tagada, et Assadi režiimile kuulunud sõjavarustus ei langeks mässuliste kätte ning ründab nüüd Süürias asuvaid sõjalisi sihtmärke.
Venemaa riigimeedia teatas veel, et Bashar al-Assad ise on nüüd Moskvas. Endine diktaator pidi maha jätma ka muljetavaldava autokollektsiooni ning mässulised ning ajakirjanikud pääsesid tema Damaskuses asuvat paleed uudistama.
Ajaleht The Wall Street Journal tõi näiteks välja, et Assadi mahajäetud kontor oli täis raamatuid, kaarte ning dokumente.
Mässulised süütasid Assadi isa mausoleumi
Süüria kukutatud presidendi Bashar al-Assadi isa Hafez al-Assadi mausoleum tema kodulinnas Qardahas pandi mässuliste poolt põlema, ilmneb AFP kaadritelt.
Vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus ütles AFP-le, et mässulised süütasid mausoleumi, mis asub Assadi alaviitide kogukonna tuumalal Latakias.
AFP video põhjal on mausoleum leekides ja osalt juba ära põlenud.
The tomb of ousted Syrian president Bashar al-Assad's father Hafez was torched in his hometown of Qardaha, AFP footage taken on Wednesday showed, with rebel fighters in fatigues and young men watching it burn ➡️ https://t.co/Hf0FQkO0P2 pic.twitter.com/KhhSsbB24x
— AFP News Agency (@AFP) December 11, 2024
Rebels in #Syria have set on fire the mausoleum of Hafez al-Assad, founder of the #Assad dynasty who ascended to power in a 1970 coup, establishing a brutal regime that ruled Syria with an iron grip for over five decades, killing hundreds of thousands of Syrians and Lebanese. pic.twitter.com/GXfu7b9x0O
— War_Room_ME (@WarRoomME) December 11, 2024
Allikad Bloombergile: Venemaa aitas Assadil Süüriast põgeneda
Asjaga kursis olevad inimesed ütlesid uudisteagentuurile Bloomberg, et Moskva aitas Assadil vältida tema Liibüa ametivenna Muammar Gaddafi saatust. Venemaa veenis Assadit, et ta kaotab võitluse HTS-i juhitud mässajate vastu ning pakkus talle turvalist väljapääsu.
"Assadi põgenemise korraldasid Venemaa luureohvitserid," ütlesid kaks asjaga kursis olevat inimest. Üks allikas ütles, et lennuki jälgimise vältimiseks lülitati selle transponder välja.
Kui Venemaa jõudis järeldusele, et ei saa oma liitlase Bashar al-Assadi režiimi päästmiseks enam midagi teha, asus Kreml veenma Süüria diktaatorit riigist põgenema.
Kui Süüria opositsioonijõud edenesid kiiresti pealinna Damaskuse poole, oli president Assadi saatus Venemaa kätes, kuna Assadi enda armee oli lagunenud. Venemaa lootis oma liitlase päästa Liibüa liidri Moammar Gaddafi saatusest, kes 2011. aastal kodusõjas rahvahulga poolt tapeti.
Venemaa president Vladimir Putin nõuab nüüd selgitusi, miks Vene luureteenistus ei märganud kasvavat ohtu Assadi võimule enne, kui oli liiga hilja, ütles allikas Bloombergile.
Kolm allikat rääkisid väljaandele, et Kreml veenis Assadi, et ta kaotab võitluse endise al-Qaeda haru HTS-i juhitud relvarühmituste vastu ning pakkus talle ja tema perele turvalist väljapääsu riigist.
Vene luureagendid korraldasid põgenemise, lennutades Assadi Süürias asuva lennubaasi kaudu riigist välja, ütlesid allikad.
Süüria diktaatori põgenemine riigist tegi lõpu Assadi dünastia enam kui poole sajandi pikkusele valitsemisajale. Bashari isa Hafez sai Süüria presidendiks 1971. aastal. Pärast Hafezi surma 2000. aastal, sai presidendiks tema poeg.
Mõne tunni jooksul pärast Assadi lahkumist tungisid võitlejad vastupanu kohtamata Damaskusesse ja võitsid konflikti, mis oli kestnud peaaegu 14 aastat.
Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ei vastanud Bloombergi kommentaaritaotlusele. Putin pole Assadi režiimi kokkuvarisemisest avalikult rääkinud.
"See oli kahjude ennetamine," ütles Moskvas asuva kaitse- ja julgeolekualase strateegiate ja tehnoloogiate analüüsikeskuse juht Ruslan Puhhov. Tema sõnul oli loogiline, et Venemaa käskis Assadil alla anda, kuna Assad seisis silmitsi sama saatusega kui Gaddafi või Iraagi liider Saddam Hussein, kes 2006. aastal pärast kohtuprotsessi üles poodi.
Kuigi Kreml üritab jätta rahulikku muljet, kardab Venemaa oma kahe Süürias asuva võtmetähtsusega sõjaväebaasi, Tartusi meresadama ja Hmeimimi lennuvälja tuleviku pärast, kirjutab väljaanne.
Vene meedia edastab sõnumeid, et Assad oli ise lüüasaamises süüdi ning et Moskva pidas oma sõna ega jätnud teda maha. Samuti et nüüd peaks Venemaa keskenduma oma strateegiliste huvide säilitamisele Süürias ja Lähis-Idas laiemalt.
Moskva välisministeerium teatas pühapäeval, et Assad astus tagasi ja lahkus Süüriast, lisades, et Venemaa on kontaktis "kõigi Süüria opositsioonirühmitustega".
Venemaa välisminister Sergei Lavrov pidas laupäeval Katari pealinnas Dohas läbirääkimisi Süüria kriisi teemal oma Iraani ja Türgi kolleegidega.
Iraan ja Venemaa olid Assadi lähedased liitlased. Kaks riiki asusid teda kaitsma 2015. aastal, kui Putin saatis Venemaa sõjaväelased Süüriasse, et aidata Assadil Damaskust ümbritsenud mässulisi tagasi tõrjuda. Türgi toetas aga mässulisi, kellel õnnestus lõpuks Süüria kauaaegne valitseja kukutada.
Toimetaja: Karl Kivil, Valner Väino
Allikas: WSJ, ERR, Bloomberg, BNS