12 Euroopa riiki leppisid kokku Venemaa varilaevastiku heidutamises
Tallinnas toimunud ühendekspeditsiooniväe juhtide tippkohtumisel leppisid Taani, Eesti, Soome, Saksamaa, Island, Läti, Leedu, Madalmaad, Norra, Poola, Rootsi ja Ühendkuningriik kokku Venemaa varilaevastiku heidutamises.
Venemaa kasutab oma varilaevastikku sanktsioonidest kõrvalehoidmiseks ja nende mõju leevendamiseks Venemaale. Kaksteist riiki leppisid kokku Venemaa varilaevastiku tegevuse häirimises ja heidutamises, et vältida ebaseaduslikke operatsioone ning suurendada Venemaa Ukraina-vastase sõja kulusid, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.
Eesti peaministri Kristen Michali sõnul kujutab Venemaa varilaevastik endast ohtu Euroopa julgeolekule, majandusele ja keskkonnale. "Need, kes otsustavad tegutseda varjus, peavad leppima tagajärgedega."
"Me astume kooskõlastatud samme, et heidutada Venemaa varilaevastikku ja vältida katseid sanktsioonidest kõrvale hoida," lisas Michal.
Ühendkuningriik, Taani, Rootsi, Poola, Soome ja Eesti teevad oma merendusasutustele ülesandeks nõuda kahtlustatavatelt varilaevadelt asjakohaseid kindlustustõendeid, kui need läbivad La Manche'i väina, Taani Suur-Belti väina, Taani ja Rootsi vahelist Sundi ning Soome lahte.
Osalevate riikide kogutud teavet, sealhulgas teavet nende laevade kohta, mis otsustavad taotlustele mitte vastata, hinnatakse ja selle alusel reageeritakse ühiselt.
Tsahkna: varilaevastik kujutab ohtu Euroopa julgeolekule, majandusele ja keskkonnale.
"Tervitan 12 Euroopa liidri tänast kokkulepet astuda ühiselt samme Venemaa varilaevastiku heidutamiseks," ütles Eesti välisminister Margus Tsahkna (E200). "Oleme Läänemere ja Põhjamere äärsete riikidega otsustanud ühiselt koordineerida vastusamme Venemaa varilaevastikule, mida ta kasutab oma sõjamasina rahastamiseks, ja kogume selle kohta infot."
Ta lisas, et varilaevastik, mille alused on tihti vanad, kujutab endast ohtu ka Euroopa julgeolekule, majandusele ja keskkonnale.
"See annab meile võimaluse planeerida edasisi sihistatud meetmeid. Eesti oli juba juunis esimene, kes alustas Venemaa varilaevastiku aluste kontrollimisega ja on sestsaadik küsinud kindlustusdokumente rohkem kui 250 laevalt. Tänase otsusega see ei muutu. Jätkame tööd üheskoos ning koordineeritult Taani, Soome, Saksamaa, Islandi, Läti, Leedu, Madalmaade, Norra, Poola, Rootsi ja Ühendkuningriigiga."
Toimetaja: Valner Väino