Inimesi tõmbab opositsioonierakondadesse

Eesti riigis opositsioonis olevate erakondadega on viimastel aastatel liitunud tuhandeid inimesi, samas koalitsioonierakonnad on poliitikast huvitatute hulgas oluliselt vähem populaarsed – neisse võrreldavat tormijooksu ei ole.
2025. aasta algusest on enim uusi toetajaid leidnud Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE). Kahe ja poole kuuga 548 inimest, mida on pisut vähem kui kahe eelneva aastaga liitunuid.
Partei juht Martin Helme ütles, et suure liitujate tulva taga on kampaania, mille käigus on erakond mõttekaaslasi parteisse toonud. "Ta kerib veel mõnda aega, aga põhimaht on läbi," ütles Helme ERR-ile.
"Kohalik organisatsioon peab kõigepealt vastu võtma nad ja siis lähevad alles registrisse. Meil siin kuskil sadakond inimest on kusagil veel torus," lisas ta.
Möödunud aastal EKRE-st lahkunud ja erakonna Eesti Rahvuslased ja Konservatiivid moodustanud inimeste kaotus on tagasi tehtud. "Selle augu me oleme ära täitnud. Meil on ka põhimõte, et me ei võta neid tagasi, kes ära läksid," ütles Helme.
Viimase aja suurimate liitujatega paistab silma ka Isamaa, kuhu on sel aastal astunud 94 inimest ja 2023. aasta algusest ligi 700 inimest.
Isamaa peasekretär Andres Metsoja sõnul on ka Isamaa liitujate taga osaliselt tänavakampaania. "Kui telkidega väljas oleme, kutsume ühinema erakonnaga," märkis Metsoja.
Samuti ütles Metsoja, et kuna parteiga on liitunud ka mitmed riigikogu liikmed, on nende lähemaid kaasvõitlejaid kaasa tulnud.
Halba ei tee ka Isamaa 30-protsendiliseks kasvanud populaarsus küsitlustes.
"Kindlasti me oleme ka saanud oma populaarsuse pealt neid, kes arvavad, et Isamaa on õige partei," ütles Metsoja ERR-ile. "Alati kui partei reiting on kõrge, siis tuntakse rohkem huvi."
"See dünaamika ei ole ka ju kellelegi saladus, et kui erakondades on sisevalimised, siis alati on aktiivsus jälle kõrgem. Kui on kohalikud valimised, otsitakse kandidaate, kes Isamaa nimekirjades kandideerivad. See avaldab oma mõju mingil määral," rääkis Metsoja.
Keskerakond on sel aastal saanud 31 uut liiget ja 2023. aasta algusest 269 inimest.
Värskelt opositsiooni kukkunud Eesti Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) on sel aastal endaga liitnud 12 inimest ja ülemöödunud aastast 174 uut liiget.
Parlamendivälistest erakondadest on sel aastal 33 inimest liitunud Parempoolsetega ja 31 ERK-iga.
Koalitsioon vähematraktiivne
Koalitsiooni juhtiverakond Reformierakond on sel aastal saanud 16 uut liiget. 2023. aasta algusest kokku 160 inimest.
Erakonna peasekretäri Timo Suslovi sõnul on parteil juba head liikmed. "Meil on väga, väga tugev liikmebaas olemas. Ma arvan, et liitumisi tuleb siin järjest juurde ja see on stabiilne. Kas nüüd massiliselt tuleb või peaks tulema, see on iseküsimus," rääkis Suslov.
"Need 16 inimest või palju eelmine aasta oli, need on tegelikult väga väärt inimesed ja nendega tuleb jätkuvat tööd teha, et hoida olemasolevat baasi," märkis Suslov.
Reformierakonna koalitsioonipartneri erakonnaga Eesti 200 ei ole äriregistri andmetel sel aastal keegi liitunud. Möödunud aastal leidis partei 14 uut liiget ja 2023. aastal 116 liitujat.
Partei peasekretär Igor Taro ütles ERR-ile, et ta ei tahaks uskuda, et keegi ei ole parteiga sel aastal liitunud, sest mingeid avaldusi on partei alles hiljuti menetlenud.
"Aga kuna ma ausalt öeldes ise sellega detailides ei tegele, siis ma ei oska ka täpsemalt öelda praegu," rääkis Taro.
Eesti 200 plaanib siiski enne kohalikke valimisi uusi inimesi leida. "See on üks kõige loogilisemaid momente. Kas kohalikud valimised või riigikogu valimised, kus erakondadega ühineb uusi inimesi," rääkis Taro.
"Nendes omavalitsustes, kus nimekirjad välja pannakse. Selle töö käigus kaasatakse uusi inimesi ja mõned neist ka ühinevad erakonnaga," ütles Taro.
Küsimusele selle kohta, kui mitmes omavalitsuses Eesti 200 nimekirja välja paneb, vastas Taro, et seda ta ei oska veel öelda.
Eesti 200 reiting on pikalt olnud kahe ja kolme protsendi ümbruses. Taro sõnul ei tähenda see veel kõike.
"Populaarsus ei ole kunagi kivisse raiutud. Millalgi me alustasime organisatsiooniga niimoodi, et populaarsus oli veel madalamal. See võimaldab kasvamist," märkis Taro.
"Ma usun, et leidub inimesi, kellele meie plaan sobib ja kes võiksid olla huvitatud, sellest et meiega seda teostada. Ja ma arvan, et äsjane valitsusremont motiveerib neid üha rohkem," rääkis Taro.
Sarnaselt Eesti 200-ga ei ole sel aastal ühtegi uut liitujat leidnud parlamendiväline erakond Eestimaa Rohelised.
Vasakparteiga on liitunud kaheksa inimest, erakonnaga Koos kolm inimest ja Vabaerakonnaga kaks inimest.
Erakondadega liitujad alates 01.01.2023: