Mai toidupoes: piimatoodete hind rühkis ülespoole

Maikuus jätkus piimatoodete hinnatõus ning neist kõige enam kallines poelettidel hapukoor. Hind kerkis ka mitmetel köögiviljadel, samas kui suhkrukilo on aastatagusega võrreldes märksa soodsam.
Konjunktuuriinstituudi hinnainfo näitab, et mais tõusis kõigi piimatoodete, välja arvatud kilepakendis keefiri hind. Viimane odavnes siiski vaid ühe sendi võrra.
Hapukoor sai 24 protsenti hinnalisa: aasta tagasi maksis see 3,15 eurot, nüüd aga 3,89 eurot. Väikepakendis või kallines aastaga 12,74 eurolt 14,57 euroni ehk üle 14 protsendi võrra ning kohvikoor sai kümme protsenti hinnalisa.
Kohaliku juustu kilohind tõusis aastataguse 11,54 euro juurest 12,01 euroni ehk nelja protsendi võrra ning tetrapakis keefir kallines seitse protsenti.
Kilepakis piim maksis 67 senti ehk täpselt sama palju kui aasta mullu mais, samas kui tetrapakis piima liitrihind kasvas nelja sendi võrra ehk kolm protsenti.
Munade puhul liikusid hinnasuundumused Eesti ja välismaiste munade puhul vastassuunas. Eesti munad odavnesid, seejuures kõige enam, ligi üheksa protsenti liikus allapoole M-suuruses munade hind. Niisuguste munade karp maksis aasta eest 2,53 eurot, nüüd aga 2,31 eurot.
L-suuruses munade karp maksis 2,85 eurot ja seda oli kaks senti vähem kui aasta eest.
Samal ajal kallinesid M-suuruses importmunad lausa 35 protsenti, 1,90 eurolt 2,57 euroni. L-suuruses importmunade hind tõusis 2,57 euro juurest 2,97 euroni ehk 16 protsendi võrra.
Kui võrrelde piimatoodete hindu selle aasta aprillis ja mais, siis valdavalt püsisid need samasugusena. Importmunad kallinesid ühe kuuga keskmiselt kolme protsendi võrra, mis tähendas karbi kohta seitsmesendilist hinnatõusu. Kohalike munade kuine hinnatõus jäi alla ühe protsendi piiri.
Lihatoodete hindadest paistis suurima tõusuga silma kohalik broiler. Aasta eest maksis see 4,08 eurot, tänavu mais aga 4,59 eurot ehk 13 protsenti rohkem. Samal ajal maksis importbroiler 4,05 eurot ja aastaga tähendab see neljaprotsendilist kallinemist.
Üheksa protsendi võrra kallines kondita veiseliha, mille hinnaks oli mais 18,73 eurot.
Lihatoodete hulgas oli kolme toote hind odavnenud: keeduvorstikilo maksumus langes kuue protsendi võrra 6,37 euroni, suitsukarbonaad maksis mullu 12,21, tänavu aga 11,69 eurot ehk neli protsenti vähem ning ka seakarbonaadi hind oli 22 senti ehk kolm protsenti väiksem kui aasta eest, makstes nüüdseks 8,38 eurot.
Aprilli ja mai võrdluses lihatoodete hind eriti ei muutunud, erandiks kondita veiseliha, mis sai kolm protsenti hinnalisa, ning viinerid, mille kolo odavnes ligi kahe protsendi võrra.
Mitmed kalasordid olid poelettidel odavamad kui aasta eest: jahutatud forellifilee sai kätte 15,20 euroga mulluse 19,39 euro asemel ehk see oli 22 protsenti soodsam.
Lausa 30 protsenti langes ka jahutatud lõhe hind, 16,50 eurolt 11,59 euroni. Samamoodi maksis jahutatud lõhefilee poodides veerandi võrra vähem kui mullu – 20,04 eurot.
Samal ajal kallinesid nii jahutatud ahven kui ka ahvenafilee vastavalt 31 ja 27 protsendi võrra.
Turgudel liikusid hinnad teises suunas: jahutatud forell kallines aastaga 27 protsenti 16,40 euroni, samas kui ahven ja ahvenafilee odanvesid mõlemad kaheksa protsendi võrra.
Tuleb aga silmas pidada, et kala hind ongi kuust-kuusse teiste toodete hinnast märksa kõikuvam ning see võib suuresti erineda ka poes ja turul.
Teraviljatoodete hinnakõikumised ei olnud nii suured nagu mõne teise tootegrupi puhul. Ainsana kallines saia hind: mullu mais maksis see 2,82, tänavu aga 2,95 eurot ehk viis protsenti rohkem. Samal ajal odavnes leivakilo kahe protsendi võrra 2,91 euroni.
Nisujahu läks samuti odavamaks, ehkki vaid ühe sendi võrra, makstes 1,19 eurot.
Kaerahelbekilo maksis aga viis protsenti vähem ehk eelmise aastsa 2,29 euro asemel sai selle tänavu mais kätte 2,17 euroga.
Suhkrukilo maksis keskmiselt 1,03 eurot, mida oli 22 protsenti vähem kui aasta eest, mil selle eest küsiti 1,32 eurot.
Viimaste kuude võrdluses on teraviljatoodete hind püsinud üsna muutumatuna - aprillist maini kaerahelveste, leiva ja saia kilohind küll vähenes, ent odavnemine oli alla ühe protsendi.
Köögiviljade rindel olid hinnad muutlikumad. Kõige võimsama tõusu tegi läbi peakapsa kilohind: aastataguse 47 sendi juurest 84 sendini ehk lausa 79 protsenti.
Kurgi puhul on märkimisväärne kohaliku lühikese kurgi hind, mis oli aasta eest 6,18 eurot, tänavu mais aga maksis 10,35 eurot ehk 67 protsenti rohkem. Viiendiku võrra kallines ka kohalik pikk kurk, mis maksis mais 5,12 eurot kilogrammist.
Importkurk sai 15 protsenti hinnalisa ja selle kilo eest küsisid poed keskmiselt 3,39 eurot. Importtomat kallines samal ajal seitsme protsendi võrra.
Kartuli hind aastatagusega võrreldes ei muutunud ning lahtise kartuli sai kätte 64 sendiga kilo eest. Pakitud kartuli hind kasvas vaid ühe sendi võrra 1,32 euroni.
Mugulsibul odavnes 14 protsendi võrra ja selle kilo maksis möödunud kuul 91 senti. Importõunad maksid ühe sendi võrra vähem kui möödunud aasta mais.
Köögiviljade hinnakõikumine on viimastel kuudel olnud tormilisem kui teistel kaupadel. Näiteks mugulsibula kilo maksis mais 12 senti rohkem kui aprillis, importkurk odavnes kuuga viiendiku võrra ning peakapsas kallines ligi 24 protsenti.
Toimetaja: Karin Koppel