Loodusmuuseum kritiseerib nigelalt korraldatud juhikonkurssi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eesti Loodusmuuseumi osakondade juhatajad tegid avaliku märgukirja seoses muuseumile uue direktori valimisega, viidates võimalikule hea valitsemise tava rikkumisele ja sellega seoses üles kerkinud küsimustele keskkonnaministeeriumi haldussuutlikkusest.
Märgukirjale allakirjutanud loodusmuuseumi osakondade juhtide ja ekspositsiooni kuraatori hinnangul oli sel sügisel toimunud muuseumi korralistel direktorivalimistel tõsiseid sisulisi ja protseduurilisi puudujääke.

"Konkursi tulemused seavad meie hinnangul otsesesse ohtu loodusmuuseumi suutlikkuse edaspidi täita muuseumiseadusega sätestatud keskmuuseumi kohustusi," seisab teates.

Allakirjutanud toovad välja, et konkurss oli kehvasti korraldatud ning tähtaegadest ja asjaajamise headest tavadest ei suudetud kinni hoida. "Augustis välja kuulutatud konkursil puudusid fikseeritud lõpptähtaeg, üheselt mõistetav hindamisvoorude skeem ning läbipaistvus."

Küsitavad on nende hinnangul ka konkursitingimustes toodud madalad nõuded direktorikandidaatidele ning komisjoni ühekülgne koosseis - keskkonnaministeeriumi moodustatud komisjoni kuulusid ainult ministeeriumi töötajad ning sellesse ei olnud kaasatud loodusmuuseumi töövaldkonna asjatundjaid.

Ka tuuakse märgukirjas välja ka, et konkursi käigu ja tulemuste kohta ei saadud õigeaegset, adekvaatset ja tõest tagasisidet. "Drastiline on, et muuseumil puudus veel 31. oktoobril, senise direktori Maris Laja viimasel töölepingujärgsel tööpäeval informatsioon konkursi tulemustest. Alles pärast Maris Laja saadetud märgukirja teavitas komisjoni esimees kantsler Rita Annus teda valitud uuest direktorist," selgitatakse kirjas.

"Meile on siiani jäänud ebaselgeks põhjused, miks kaks päeva hiljem, 2. novembril esitles keskkonnaminister välja valitud direktorina aga hoopis teist kandidaati Heidi Vilu. Ühtlasi jääb meile selgusetuks, milliste objektiivselt mõõdetavate hindamiskriteeriumite alusel langetati lõppvalik nimetatud kandidaadi kasuks, seda arvuka ning esindusliku kandidaatidevalikuga konkursil - osales 13 kandidaati, nende hulgas mitmed silmapaistva loodusteadusliku tausta, pika juhtimiskogemusega ning muuseumi töövaldkonnas kompetentseid inimesed."

Allakirjutanute hinnangul on konkursi käigus kahjustatud loodusmuuseumi huve ning konkursi tulem seab ohtu teemavaldkonnaga seotud arengusuunad riigis laiemalt.

"Selgelt Eesti Loodusmuuseumi huve kahjustav oleks situatsioon, kus muuseumi rahvusvaheliste ja siseriiklike partnerasutuste juhikohti täidavad kõrgelt hinnatud erialase taustaga ja ennast tõestanud spetsialistid, kuid Eesti Loodusmuuseumi uue direktorina asuks ametisse töövaldkonnas kogenematu inimene."

Loodusmuuseum vajab märgukirja saatnute sõnul väga pädevat juhti, et täita oma seaduslikke ülesandeid ning ühiskondlikku rolli. "Leiame, et antud juhul on keskkonnaministeerium konkursi läbiviimisel läinud vastuollu Eesti Vabariigi muuseumiseaduse mõttega ja euroopaliku töökultuuri põhimõtetega. Selle üksikjuhtumi taustal näeme ühtlasi laiemat ärevusttekitavat tendentsi - kvalifikatsiooni, töökogemuse ja erialase pädevuse mitteväärtustamist riigi tasandil tehtavates otsustes," seisab kirjas.

Allakirjutanud soovivad uue konkursi väljakuulutamist ja uue konkursikomisjoni koosseisu muuseumide ekspertide, loodusteadlaste ning kultuuriministeeriumi, ülikoolide, keskkonnaministeeriumi ja loodusmuuseumi spetsialistide kaasamist.

Avaliku konkursi tulemusel asub Eesti loodusmuuseumi direktorina 1. detsembrist ametisse Heidi Vilu.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: