Ühinemisjärgsed pinged Lüganuse vallas päädisid vallavanema umbusaldamisega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Virumaa Teataja/Scanpix

Pooleteise aasta eest ühinesid Lüganuse vallaga Püssi linn ja Maidla vald. Vallas pole aga senini lahendust leidnud ühinemisjärgsed pinged. Eile õhtul kulmineerusid need vallavanem Allar Aronile umbusalduse avaldamisega.

Teisipäeva õhtu Lüganuse vallamajas. Vallavolikogu koosoleku päevakorra esimeseks punktiks on umbusalduse avaldamine vallavanem Allar Aronile. See küsimus on õhus olnud juba ammu. Osa volikogu liikmeid pole rahul valla juhtimisega. Seni oli rahulolematu opositsioon, nüüd on umbusaldamise ette võtnud koalitsioon.

"Lahendamata on probleemid, mis on üles kerkinud juba enne kolme omavalitsuse ühinemist ja mis on lahendamata tänaseni. Samuti on küsimusi jooksva töö osas ning kindlasti on üks teema, mis on täna ka väga kõnekas. Just see, et ei ole suudetud piisavalt teha selleks, et kolme ühinenud piirkonda siis ühtlustada," rääkis Lüganuse vallavolikogu esimees Marja-Liisa Veiser.

Allar Aroni arvates on vallavalitsuse ebaefektiivsuse põhjused sügavamal. Juba vallavanemana tööle astudes ootas ees suur hulk tegemata töid ja ka see, et volikogu sekkus liigselt vallavanema igapäevatöösse.

"Mis tegi töö raskeks Lüganuse vallas oli see, et need pidevad umbusaldusavaldused ja järelepärimised. Kõige suurem löök oli eelmise aasta maikuus kui siis avaldati umbusaldust kõigile vallavalitsuse liikmetele, peale minu ja mis halvas vallavalitsuse töö mitmeks kuuks," rääkis Aron.

Enne kohalikke valimisi ühinesid Maidla ja Lüganuse vald ning Püssi linn. Tehti väga korralik uuring, töötati välja arenguvisioon, kuid olulisim – inimestevahelised vastuolud jäid tähelepanuta.

"Tegelikult inimesed on mures, väga tõsiselt mures selle tänase olukorraga, mis siin on. Aga noh, meil ei õnnestu sellele ka pidurit panna. Ja tegelikult ega see vallavanema täna oligi, see umbusaldamine rohkem seotud sisepingetega koalitsioonis," rääkis volikogu liige Enno Vinni.

Vinni hinnangul algasid hädad sellest, et ühinemise eel sõlmitud ühinemislepingul ei ole seaduslikku jõudu. Lepingut, mille alusel omavalitsused ühinesid, lihtsalt ei täideta.

"Kindlasti ma ei läheks ühelegi ühinemisele enne kui on antud õigusjõud taha ühinemislepingule," lisas ta.

Lüganuse vallavanem vahetatakse välja. Kõrgharidusega inimest ei hakata isegi enam otsima, sest seda niikuinii ei leita, arvas volikogu esimees Marja-Liisa Veiser. Küll aga loodetakse uus vallajuht leida kohalike inimeste seast, kes on kohalike olude ja muredega paremini kursis.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: