Merkel: G8 kohtumiste taastamiseks peab Venemaa oma käitumist muutma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AFP/Scanpix

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ütles eile Saksamaa rahvasaadikutele peetud kõnes, et mingeid G8 kohtumisi Venemaa osalusel ei toimu nii kaua, kuni Moskva tegevus ei vasta üldistele demokraatia ja õigusriigi põhimõtetele.

"Ukraina sündmused on põhjuseks, miks Elmaus toimub just G7 kohtumine, mitte G8 kohtumine," rääkis Merkel viidates järgmisel kuul Baieri liidumaal toimuvale tippkohtumisele.

"Meie hinnangul on G7 ühistest väärtustest lähtuv kogukond. Ja see tähendab seda, et me teeme koostööd vabaduse, demokraatia ja õigusriikluse nimel. See tähendab ka rahvusvahelise õiguse ja riikide territoriaalse terviklikkuse austamist," märkis Saksa kantsler.

"Venemaa sammud Ukrainas sellega kokku ei käi," nentis Merkel. "Naasmine G8 formaadi juurde pole mõeldav seni, kuni Venemaa käitumine pole kooskõlas nende põhiväärtustega."

Aprillis teatasid G7 riikide välisministrid, et Moskva-vastased sanktsioonid tühistatakse vaid juhul, kui Venemaa täidab Ida-Ukraina relvarahu käsitlevaid Minski leppeid. Seda, et president Vladimir Putinit juunis toimuvale tippkohtumisele ei kutsuta, rõhutas aprillis ka Saksa välisminister Frank-Walter Steinmeier.

G7 gruppi kuuluvad Kanada, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Jaapan, Suurbritannia ja Ameerika Ühendriigid.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: