Kanada peaminister: Putini koht ei ole G7 laua taga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kanada peaminister Stephen Harper
Kanada peaminister Stephen Harper Autor/allikas: AP/Scanpix

Kanada peaminister Stephen Harper ütles, et nii kaua, kui presidendiks on Vladimir Putin, ei tohi Venemaad juhtivate tööstusriikide ehk G7 juurde tagasi kutsuma.

G7 riigid (USA, Itaalia, Jaapan, Kanada, Prantsusmaa, Saksamaa ja Suurbritannia) külmutasid Venemaa osalemise ehk nn G8 formaadi eelmisel aastal, samas pole hetkel tegu lõpliku otsusega.

Intervjuus uudisteagentuurile AP nentis Harper, et Putini arvates on Külm sõda endiselt käimas ning et tema näol on justkui tegu isikuga, kes suudab selle tulemust veel muuta. Seega on Kanada peaministri hinnangul Putin ise hävitanud asjaolud, mille alusel saaks Venemaa G8 liikmeks olla.

Harperi arvates üritab Venemaa pidevalt ja teadlikult olla strateegiline vastane. "Üritab teadlikult tegutseda vastu headele asjadele, mida me üritame maailmas korda saata. Sageli on sellise käitumise põhjuseks ainult soov lihtsalt vastu olla."

"Ma arvan, et Vladimir Putini juhitud Venemaal pole G7-s kohta. Punkt," lausus Harper, kes külastab täna Ukrainat ja osaleb pühapäeval Saksamaal G7 tippkohtumisel.

"Kanada oleks väga kategooriliselt vastu sellele, et Putin istuks taas meiega ühes lauas. Venemaa tagasi kutsumiseks on vaja konsensust ja sellist konsensust praegu lihtsalt ei saavutata," lisas ta.

Ida-Ukraina olukorda kommenteerides ütles Harper, et Venemaa sõdurite kohalolu eitamine on juba tavapärane Kremli võte. "See on tüüpiline Venemaa välispoliitika, et öeldakse, et must on valge kuigi kõik teavad, et tegelikult on asi vastupidi. Nii kaua, kui see on nende seisukoht kohelda meid kõiki nii, nagu me oleks kõik lollid, pole erilist mõtet ka nendega mingis dialoogis olla," lausus ta.

Kanada on saatnud Ukrainasse 200 sõjaväelast, kes tegelevad seal kohalike sõdurite väljaõppega. Samuti on pakutud Kiievile abi majanduse püsti aitamiseks, sealhulgas 202 miljonit USA dollarit arenguabi ning 400 miljonit USA dollarit madala intressiga laenu.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: