Kanerva: olukord Soome idapiiril on märk, et Venemaa ei lepi enda isoleerimisega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

OSCE parlamentaarse assamblee esimees Ilkka Kanerva
OSCE parlamentaarse assamblee esimees Ilkka Kanerva Autor/allikas: TASS/Scanpix

Euroopa julgeoleku- ja koostööorganisatsiooni (OSCE) parlamentaarse assamblee esimees ja endine Soome kaitseminister Ilkka Kanerva ütles, et idapiirile saabuvate varjupaigataotlejate arvu tõus pole juhuslik ja seda võib tõlgendada ka kui Moskva sõnumit, et Venemaa ei lepi enda rahvusvaheliselt areenilt eemale tõrjumisega.

Viimastel kuudel on Soome idapiirile saabunud üle 1000 varjupaigataotleja ning Soome piirivalve kardab, et olukord võib veel oluliselt keerulisemaks muutuda. Eksperdid on ka märkinud, et Venemaa piirivalvurite tööpraktikas on toimunud muutus, mis võimaldab migrantidel lihtsamini Soome piirini jõuda.

"Ega Venemaa sugune riik ei tegutse enda suhtes ebaratsionaalselt. Tal on mingi eesmärk, mingi motiiv tegutseda nii, nagu ta tegutseb," rääkis Kanerva Yle uudistele.

Kanerva sõnul on Soome Lapimaa piiripunktidesse lastud varjupaigataotlejad märk Venemaa rahulolematusest.

Endine kaitseminister peab seda teemat eelkõige Euroopa Liidu ja Venemaa vaheliseks küsimuseks. Moskva ja Brüsseli suhted pole praegu parimal järjel ning Venemaa tahab meelde tuletada oma suurvõimu staatust ja seda, et temaga tuleb käituda nii, et mõlema seisukohti võetaks arvesse, selgitas Kanerva.

"Venemaa eesmärk on loomulikult anda kogu oma julgeolekukeskkonnas vähemalt selge signaal, et selline isoleerimis- ja blokeerimispoliitika Venemaa suhtes ei ole vastuvõetav ega pikemas perspektiivis ka mõeldav," lausus ta.

Kanerva avaldas lootust, et Soome suudab iseseisvalt Venemaaga läbi rääkides olukorra lahendada. Siin on tema sõnul Soome oma huvide kõrval mängus ka rahvusvaheline maine ja näitena tuletas Kanerva meelde süüdistusi ja väiteid, et Kreeka pole suutnud Euroopa Liidu välispiiri kaitsta.

"Varsti hakatakse soomlaste peale näpuga näitama, kui meie idapiir lekkima peaks. Seetõttu tuleb pidada edukaid läbirääkimisi ning asi kontrolli alla saada," nentis ta.

Kaks olulist kohtumist nädala jooksul

Teisipäeval kohtus Soome siseminister Petteri Orpo oma Venemaa kolleegi Vladimir Kolokoltseviga ning peamiseks jututeemaks oli just nimelt ebaseaduslik sisseränne. Orpo sõnul oli kohtumine avameelne ja konstruktiivne ning koostööd on kavas ka edaspidi jätkata.

Homme aga toimub peaministrite kohtumine, kui Peterburis saavad kokku Juha Sipilä ja Dmitri Medvedev.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: