Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Marine Le Peni partei võttis Vene pangalt kampaaniakuludeks laenu

{{1455888174000 | amCalendar}}
Foto: Lionel Bonaventure/AFP/Scanpix

Prantsuse paremäärmuslik partei Rahvusrinne, mida juhib Marine Le Pen, teatas, et võttis Vene pangalt 11 miljonit dollarit laenu.

Rahvusrinde varahoidja Wallerand de Saint Just ütles RFE/RL-ile, et laenuleping allkirjastati Moskvas asuva First Czech Russian Bankiga (FCRB) mullu septembris.

"Meil on vaja oma valimiskampaania rahastamiseks palju raha," selgitas ta. 

Immigratsioonivastane ja euroskeptiline partei püüab koguda umbes 50 miljonit dollarit, et katta 2017. aasta valimiste kampaaniakulud. 

Saint Just ütles, et Rahvusrinne pöördus Vene panga poole pärast seda, kui Prantsusmaa ja teised Euroopa pangad andsid laenutaotlustele eitava vastuse.

Tema sõnul on partei saanud FCRB-lt juba esimese, 2,4 miljoni dollari suuruse osa.

Tegemist pole esimese korraga, kui Rahvusrinne on kurtnud rahastamisraskuste üle. Saint Just'i sõnul ei taha Prantsuse pangad anda poliitilistele parteidele laenu pärast seda, kui endine president Nicolas Sarkozy sai 620 000 dollarit trahvi rahastamise eeskirjade eiramise eest 2012. aasta valimiskampaania ajal.

Samas tõstatab Rahvusrinde laen Vene pangalt küsimusi. Le Pen ei ole teinud saladust oma poolehoiust Venemaa presidendile Vladimir Putinile. Ta pidas aprillis kõrgetasemelisi läbirääkimisi Moskvas ja on kritiseerinud Lääne sanktsioone Venemaa vastu seoses Krimmi annekteerimise ja Ida-Ukraina separatistide toetamisega.

Le Pen on süüdistanud ka EL-i liidreid uue külma sõja pidamises Venemaaga ja mõistis hukka Prantsuse presidendi Francois Hollande'i otsuse peatada kahe Mistral-tüüpi sõjalaeva tarnimise Moskvale. 

Saint Just rõhutas, et leping FCRB-ga ei ole kuidagi seotud Putini poliitikaga. Kriitikud aga usuvad, et Kreml kasutab Rahvusrinnet vahendina, et teha lobitööd oma poliitiliste huvide eest Prantsusmaal.

"See on ilmselge, et Rahvusrinne on Vladimir Putini poliitikainstrument Prantsusmaal," ütles Prantsuse aktivist Bernard Grua. "See kokkumäng Rahvusrinde ja Kremli vahel on väga kahjulik väärtustele, millel Prantsusmaa ühiskond põhineb," lisas ta.

Prantsuse uuriva meedia andmetel oli Rahvusrinde laenu vahendaja Vene rahvuslasest duumasaadik Aleksandr Babakov. Viimane on üks enam kui sajast Vene ärimehest ja poliitikust, kes on sattunud EL-i sanktsioonide alla.

Saint Just eitas mingit tegemist Babakoviga. Ta lisas aga, et Rahvusrinne on siiski avatud kõikidele pakkumistele, et rahastada oma ülejäänud kampaaniakulusid, sealhulgas laenudele Venemaalt.

Rahvusrinde peakorter otsiti pettuse uurimisega seoses läbi

Sel nädalal otsis Prantsuse politsei läbi Rahvusrinde peakorteri seoses võimaliku Euroopa Liidu rahade pettusega, vahendas BBC.

Erakonna asutaja, kuid sügisel parteist välja visatud Jean-Marie Le Peni kodu ja tema isikliku sekretäri Gerald Gerin'i kontor otsiti samuti läbi. 

Uurijad püüavad selgitada välja, kas Rahvusrinne kasutas spetsiaalselt Euroopa Parlamendi liikmete assistentidele eraldatud EL-i raha üldiste palkade maksmiseks. EL-i raha oli eraldatud 20 Rahvusrinde europarlamendiliikme assistendile palkade maksmiseks, kuid nende nimed olid mullu märtsis ka erakonna töötajate nimekirjas.

Näiteks Gerin oli samal ajal kirjas nii Le Peni sekretärina kui ka europarlamendi liikme Marie-Christine Arnautu assistendina Strasbourg'is.

Rahvusrinne eitab neid väiteid.

Haarangud puudutasid ka Rahvusrindega seotud raamatupidajat Nicolas Crochet'd, kes on juba varasemast erakonna rahastamisega seonduvalt uurimise all.

Pressiteates mõistis Rahvusrinne haarangud hukka, nimetades neid president Francois Hollande'i ja peaminister Manuel Valls'i korraldatud poliitiliseks operatsiooniks, et erakonda hirmutada.

Detsembris sai erakond regionaalsetel valimistel kolmanda koha, võites esimeses voorus 13 regioonist kuues.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: