Dokumendid: Saksa rahvasaadik on Moskva "täieliku kontrolli" all

Saksamaa rahvasaadik Markus Frohnmaier (AfD).
Saksamaa rahvasaadik Markus Frohnmaier (AfD). Autor/allikas: AFP/Scanpix

BBC ja mitme Saksamaa väljaande kohaselt on dokumente, mille kohaselt võib ühest erakonda Alternatiiv Saksamaale (AfD) kuuluvast rahvasaadikust kujuneda isik, kes on "täielikult Venemaa poolt kontrollitud".

Paremäärmusluses süüdistatud protestipartei AfD liige Marcus Frohnmaier pääses Saksamaa parlamenti ehk Bundestagi 2017. aasta septembris toimunud valimistel. BBC on tutvunud aga sama aasta aprillist pärit Vene dokumentidega, mis viitavad võimalusele, et Frohmaieri üle omab Moskva otsest mõjuvõimu. Samade dokumentidega on tutvunud ka Der Spiegel ja ZDF.

Frohmaier on kommenteerinud, et ei ole dokumentidest teadlik ning Kremli heaks tegutsemist puudutavad süüdistused on ta tagasi lükanud.

Samas on ta paistnud - sarnaselt oma paljudele parteikaaslastele - silma sellega, et on reguleerselt kritiseerinud Euroopa Liidu Venemaa-vastaseid sanktsioone ning on külastanud nii Venemaa poolt annekteeritud Krimmi kui ka Ukraina kaguosa piirkondi, mida kontrollivad Kremli-meelsed relvajõud.

Dokumendid, millest käesolevas artiklis räägitakse, on pärit organisatsioonilt Dossier Centre, mis on pühendunud sellele, et paljastada skeeme, mille abil Kreml välisriikide poliitikuid mõjutab. Dossier Centre'i toetajaks on Putini-kriitikust endine suurettevõtja Mihhail Hodorkovski.

BBC, Der Spiegel, ZDF ja Itaalia ajaleht La Repubblica uurisid Dossier Centre'i käest saadud dokumente ühiselt.

Üheks olulisemaks dokumendiks on nö strateegiaplaan, milles pannakse paika üldised võtted, kuidas mõjutada lääneriikide avalikku arvamust ja otsusetegijaid küsimustes nagu Krimm, Ukraina ja sanktsioonid.

Kuid dokumendi lõpus minnakse ka detailsemaks. Lõigus pealkirjaga "Bundestagi valimised" mainitakse üht kandidaati nimeliselt ja selleks kandidaadiks on Markus Frohnmaier.

Frohnmaieri puhul on järgmised sissekanded:

"Võimalus Bundestagi pääsemiseks: kõrge."

"Vajadus: toetus valimiskampaanias."

Seejärel järgneb hinnang, kus võetakse kokku, milles seisneb Frohmaieri kasulikkus Moskva jaoks, kui ta Saksamaa parlamenti pääseb.

Dokument oli lisatud ühele e-kirjale, millega BBC on samuti tutvunud.

E-kirja saatjaks on Venemaa mereväe endine vastuluureohvitser ja kunagine föderatsiooninõukogu saadik Pjotr Premjak, kes tunnistas ZDF-ile, et on tõepoolest e-kirja autoriks, kuid mitte dokumendi autoriks.

E-kirja adressaadiks oli Venemaa presidendi administratsiooni kõrge ametnik Sergei Sokolov.

Hetkel pole selge, et kas Kreml tegutses vastavalt dokumendis märgitud soovitustele ja praegu ei ole tõendeid, et Venemaa pakkus Frohmaieri kampaania jaoks mingit materiaalset toetust.

Lisaks on BBC tutvunud ühe teise 2017. aasta aprillist pärit dokumendiga, mille puhul paistab olevat tegu Frohmaieri kampaaniameeskonna poolt kirjutatud abitaotlusega.

Dokument on kirjutatud vigases inglise keeles ja kannab pealkirja "Frohnmaieri valimiskampaania/tegevusplaan (mustand)".

"Me vajame valimiskampaania jaoks kiiremas korras toetust," seisab kirjas. "Lisaks materiaalsele toetusele vajame me ka meedia toetust [...] igasugused intervjuud, reportaažid, võimalused saada kajastatud Venemaa meedias on meile abiks."

Dokumendis lubatakse, et valimiskampaania ajal keskendub Frohmaier teemadele nagu head suhted Venemaaga, sanktsioonid ja "EL-i sekkumine Venemaa sisepoliitikasse".

Kui Frohnmaier aga valituks osutub, lubatakse kirjas, et ta hakkab koheselt tegutsema välispoliitika vallas.

Frohnmaier selgitas BBC-ile, et tal ei ole informatsiooni ei Dossier Centre'i poolt edastatud dokumendi ega ka tema kampaania poolt saadetud väidetava dokumendi kohta. "Ma arvan, et see on võltsdokument," sõnas ta.

Küsimusele, kas ta on valmis selgitama, kuidas Vene dokumendi autorid jõudsid järeldusele, et tema näol oleks tegu "täielikult kontrollitud rahvasaadikuga", vastas Frohmaier oma advokaatide vahendusel järgnevalt: "Meie klient rõhutab, et ta pole kunagi olnud mingi kolmanda osapoole kontrolli all."

"Meie klient ei ole taotlenud ega saanud finantstoetust ei otse ega läbi kolmandate osapoolte," lisasid advokaadid.

Kuigi AfD poliitikud on teinud regulaarselt Kremlit toetavaid avaldusi, on veelgi rohkem tähelepanu pälvinud juhtumid, kus on esile tulnud konkreetsemad detailid selle sõprussuhte kohta. Näiteks selgus 2018. aasta mais, et Venemaa valitsus maksis eralennuki eest, millega kolm AfD poliitikut 2017. aasta veebruaris Moskvas visiidil käisid.

CDU rahvasaadik ja Bundestagi väliskomisjoni esimees Norbert Röttgen kommenteeris tookord, et AfD kunagise juhi Frauke Petry toomine Moskvasse 25 000 eurot maksva erilennuga näitab seda, et Venemaa nägi temas "isikut, keda tasub toetada".

"See on esimene kord, kui seos AfD ja Venemaa vahel tõendamist leiab. See on nii kohutav kui ka šokeeriv ning tõestab, et AfD näol on tegu [Vladimir] Putini pika käega Saksamaa parlamendis," rõhutas roheliste rahvasaadik Omid Nouripour.

Goble: Venemaa on Saksamaal moodustanud mitu viiendat kolonni

USA poliitikaanalüütik ja endine kõrge ametnik Paul Goble on kirjutanud, et kuigi Venemaa on üritanud mõjutada poliitilise protsesse paljudes lääneriikides, pole ta olnud kuskil mujal nii edukas kui Saksamaal. Analüütiku hinnangul on Venemaa moodustanud Saksamaal mitte ühe, vaid mitu nn viiendat kolonni ehk AfD pole kaugeltki ainus poliitiline jõud, mis Venemaale Saksamaal kasu toob.

Goble toob välja, et Kreml toetab Saksa ühiskonnas pingete tekitamiseks nii erinevaid marginaalseid äärmuslikke rühmitusi kui parlamenti kuuluvaid erakondi nagu paremäärmuslik AfD või vasakäärmuslik Die Linke.

Samas ei piirdu Venemaa mõjutustegevus ainult äärmuslastega, vaid oma toetajad on Moskval ka peavooluparteides, seda nii liidukantsler Angela Merkeli parteis CDU ja selle Baieri sõsarparteis CSU kui ka sotsiaaldemokraatide seas, kelle esindaja, kunagine liidukantsler Gerhard Schröder tegutseb tänapäeval Venemaa energiafirmades. Sisuliselt on Venemaa lobiste kõikides Saksa parlamendiparteides peale roheliste. Rohelised on ka ainsaks erakonnaks, kes ei toeta vastuolulist gaasijuhet Nord Stream 2.

Oma panuse annavad ka erinevad mittetulundusorganisatsioonid, putinistidest oligarhid nagu Jevgeni Prigožin ja Konstantin Malofejev ning ideoloog Aleksandr Dugin. Sellele kõigele lisandub veel otseselt eriteenistuste poolt korraldatav mõjutustegevus.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: