Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Romney oli pärast õhtusööki Trumpiga positiivses meeleolus

Reince Priebus, Donald Trump ja Mitt Romney Trumpi hotelli Jean-Georges'i restoranis.
Reince Priebus, Donald Trump ja Mitt Romney Trumpi hotelli Jean-Georges'i restoranis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Massachusettsi endine kuberner ja 2012. aastal vabariiklaste presidendikandidaat Mitt Romney kohtus USA presidendiks valitud Donald Trumpiga juba teist korda pärast viimase valimisvõitu ning jagas pärast kohtumist Trumpi kohta kiidusõnu. Romney, keda praegu peetakse võimalikuks järgmiseks välisministriks, oli valimiskampaania ajal parteikaaslaste seas üks teravamaid Trumpi kriitikuid ning nimetas kinnisvaramagnaati muuhulgas ka "petiseks" ning riigipea ameti jaoks sobimatuks isikuks.

Romney sõi koos Trumpi ja Valge Maja tulevase personaliülema Reince Priebusiga õhtust New Yorgis Trumpi hotelli luksulikus restoranis ning korraks lasti kokkusaamist jälgima ka pressifotograafid, vahendasid Politico ja Reuters.

"Ma veetsin presidendiks valitud Trumpiga suurepärase õhtu," ütles Romney pärast kohtumist ajakirjanikele. "Me arutasime taas maailmapoliitika küsimusi ning need kõnelused, mis mul on temaga olnud, on olnud õpetlikud, huvitavad ja kaasahaaravad."

Meedia hinnangul oli Romney märkimisväärselt erineva tooniga kui tema märtsis peetud kõne, kus ta kandidaat Trumpi terava kriitikaga üle valas.

Nüüd kiitis Romney Trumpi valimisvõidu järgset kõnet ning tunnistas, et Trumpil oli õnnestunud saavutada midagi, milleni tema kahel korral ei küündinud: "Ta võitis."

Samuti väitis endine presidendikandidaat, et Trumpi sõnumiks on inimesi kaasata ja kokku tuua. Lisaks kiitis ta ka Trumpi seniseid valikuid administratsioonis ning väljendas veendumust, et Trump on "see mees, kes suudab juhtida meid parema tuleviku poole".

Järgmiseks välisministriks on pakutud mitmeid poliitikuid, diplomaate ja endise sõjaväelasi. Meedias on viimasel ajal räägitud peamiselt erukindral David Petrausist, Senati välisasjade komitee juhist Bob Corkerist ja New Yorgi endisest linnapeast Rudy Giulianist.

Mitmed Trumpi meeskonna liikmed, nende seas näiteks poliitikanõuniku koha saanud Steve Bannon ja kampaaniajuht Kellyanne Conway, on väidetavalt olnud ägedalt ja avalikult vastu Romney välisministriks saamisele. Mõned Trumpi liitlased on väidetavalt hoiatanud, et "välisminister Romney kõrval võib president Trump nõrgana paista". Teiste allikate sõnul aga Trumpile sellised avalikud arvamusavaldused pole meeldinud ning seetõttu olevat tema suhted Conwayga ka halvenenud.

Mitmed allikad on ka väitnud, et kampaania ajal Trumpi tulihingeliseks toetajaks olnud Giuliani võimalused välisministriks saada on hakanud vähenema. Esiteks on teda kahjustanud avalikkuse ette tulnud ärisidemed ning teiseks olevat Trump vihastanud selle peale, et Giuliani teeb avalikult kampaaniat enda välisministriks saamise nimel. Samas on võimalik, et Giuliani saab administratsioonis siiski mingi teise, kuid mitte nii tähtsa ametikoha. 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: