Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump toetas Romney kandideerimist USA senatisse

Trump ja Romney 2016. aasta novembris pärast kohtumist.
Trump ja Romney 2016. aasta novembris pärast kohtumist. Autor/allikas: AP/Scanpix

USA president Donald Trump avaldas esmaspäeval toetust senatisse pürgiva Mitt Romney kandidatuurile.

2012. aastal vabariiklaste presidendikandidaadiks olnud Romney ja Donald Trumpi suhted on olnud juba pikemat aega pingelised ja intriigiderohked, vahendas Politico.

Trumpi tegi Twitteris toetusavalduse kolm päeva pärast seda, kui Romney teatas kandideerimisest senatis kohale, mis vabaneb pärast Utah' osariiki esindava vabariiklase Orrin Hatchi pensionile minekut.

"Mitt Romney teatas, et kandideerib senatisse esindama suurepärast Utah' osariiki. Temast saab suurepärane senaator ja väärikas mantlipärija Orrin Hatchile ning tal on minu täielik toetus ja heakskiit," kirjutas president paljude poolt üllatuseks peetud Twitteri-postituses. 

Romney vastas Trumpile omapoolse säutsuga: "Tänan teid, härra president, toetuse eest. Ma loodan, et kampaania jooksul teenin ma Utah' inimeste toetuse ja heakskiidu."

Romney kandidatuuri toetades avaldab Trump toetust mehele, kelle võit on peaaegu kindel - mormoonist Romneyl on mormoonide peamises osariigis tugev toetus ning tema võimalike vastaste võimalused on küllaltki marginaalsed.

Trumpi ja Romney suhted on olnud kaua aega keerulised.

2016. aasta presidendivalimiste ajal kujunes Romneyst vabariiklaste seas nn Never Trumpi liikumise de facto liider ning ta tegi tulevase presidendi aadressil väga teravat kriitikat. Muuhulgas nimetas ta Trumpi ka "võltsiks" ja "petiseks" ning kutsus vabariiklasi üles endale väärikamat kandidaati leidma. Trump ei jäänud retoorikas võlgu ja nimetas Romneyt luuseriks ja väitis, kuidas viimane olevat omal ajal tulnud temalt toetust ja raha paluma.

Pärast presidendivalimisi vaen mõnevõrra vähenes ning Trump kaalus Romneyt ka kui võimalikku välisministrit. Seda teemat arutasid nad ka ühisel õhtusöögil koos tulevase ja nüüdseks juba endise Valge Maja personaliülema Reince Priebusiga.

Järgnenud aasta jooksul aga väljendas Romney korduvalt valmisolekut presidenti kritiseerida, muuhulgas mõistis ta hukka selle, kuidas Trump käsitles Charlottesville'i vägivalla teemat. Samal ajal üritas Trump edutult veenda Hatchi uuesti kandideerima ning vähemalt osaliselt soovis Trump sellega just nimelt välistada Romney kandideerimist.

Kui Hatch siiski jaanuaris pensionileminekust teatas, helistas Trump Romneyle ja soovis talle palju õnne, kuid otseselt toetust ta kunagisele presidendikandidaadile ei avaldanud.

Romney kandideerimine on toonud kaasa ulatusliku spekulatsiooni tema poliitilise tuleviku teemal ning paljud küsivad, kas tal on kavas kasutada oma senatikohta presidendi kritiseerimiseks. Esialgu on Romneyle lähedal seisvad allikad kinnitanud, et poliitikul on kavas oma kampaania hoida oma kampaania väga Utah-kesksena ning pigem vältida Trumpi teemal rääkimist.

Samas ei tähenda see, et Romney Trumpi täielikult ignoreeriks ning kaudset kriitikat presidendi aadressil võis leida tema esimesest kampaaniavideost.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: