Romney kinnitas, et rohkem ta USA presidendiks ei kandideeri

Mitt Romney.
Mitt Romney. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Peagi USA senatis Utah' osariigi esindamist alustav kunagine vabariiklasest presidendikandidaat Mitt Romney kinnitas, et tal ei ole kavas enam Ameerika Ühendriikide presidendiks kandideerida. Samas hoiatas ta, et parteikaaslasest president Donald Trump ei pruugi 2020. aastal tema toetust pälvida.

Romney kritiseeris hiljuti Washington Postis avaldatud arvamusartiklis Trumpi ja märkis, et praegune riigipea pole oma ametikoha kõrgusele tõusnud.

2012. aasta vabariiklaste presidendikandidaadi arvamusartikkel tekitas USA meedias taas kord spekulatsioonid, et Romney võib ametisoleva presidendi vastu astuda ning ise samuti vabariiklaste presidendikandidaadiks pürgida.

Sellise arengu aga Romney CNN-ile antud intervjuus välistas.

"Ei. Te olete ehk kuulnud, et ma olen varem kandideerinud. Ma olen selle kogemuse saanud," vastas Romney saatejuht Jake Tapperi küsimusele, kas tal on akavas uuesti USA presidendiks pürgida. "Ning muide, ma tunnistan, et president oli edukas. Ja mina ei olnud. Ta tegi midagi, mida mina ei suutnud. Ta võitis. Ning ma tunnistan ja hindan seda. Kuid ei, ma ei kandideeri enam. Ning saame näha, kas keegi teine kandideerib Vabariikliku Partei eelvalimistel või mitte. Aeg annab aru."

"Ma arvan, et praegu on vara seda otsust teha, ja ma tahan näha, millised on alternatiivid," kostis ta küsimuse peale, kas tal on kavas Trumpi kandidatuuri 2020. aastal toetada.

Romney on ka varem Trumpi kritiseerinud ning 2016. aasta valimiste eel nimetas ta kandidaat Trumpi "võltsiks" ja "petiseks". Kuid vastasseis paistis hiljem vähenevat, kui Trump kohtus pärast valimisi Romney'ga ja olevat kaalunud teda ka välisministri ametikohale. Samuti toetas Trump Romney kandideerimist USA senatisse.

Kuigi Romney oli Süüriast taandumisest ja kaitseminister James Mattise tagasiastumisest ajendatud arvamusartiklis Trumpi isiku suhtes kriitiline, kinnitas ta, et hääletab edaspidi nende Trumpi algatuste poolt, mida ta ise toetab. Nende hulka kuulub tema sõnul ka näiteks USA lõunapiirile migrantide tõkestamiseks rajatav piirimüür. Samuti andis ta mõista, et ei kavatse hakata Trumpi tegemisi igapäevaselt kommenteerima.

Trump ise kommenteeris Romney kriitikat kolmapäeval järgnevalt:

"Nii läheb jälle Mitt Romneyga, kuid juba nii kiiresti. Küsimuseks on, kas ta on Flake? (Viide ametist lahkuvale Trumpi-kriitikust vabariiklasest senaatorile Jeff Flake'ile - Toim.). Ma loodan, et mitte. Mulle meeldiks palju rohkem, kui Mitt keskenduks piirijulgeolekule ja paljudele teistele asjadele, kus ta saab abiks olla. Ma võitsin suurelt ja tema mitte. Ta peaks olema õnnelik kõigi vabariiklaste üle. Ole meeskonnamängija ja võida!"

Kolmapäevaselt kabinetiistungil aga märkis Trump, et kui Romney oleks omal ajal Barack Obama vastu võidelnud nii aktiivselt nagu praegu tema vastu, siis oleks ta ka valimised võitnud.

Romney ja Trumpi omavahelistest suhetest on pikemalt kirjutanud näiteks Vox ja Politico. Väljaanded nendivad, et kuigi vabariiklastest kongressi liikmete seas on olnud palju Trumpi-kriitilisi avaldusi, on tegusid olnud üsnagi vähe ning olukorrad, kus need samad kriitikud oleksid praktikas ametisoleva presidendi vastu hääletanud, on seni olnud siiski pigem haruldased.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: